Ajerkoniak, to chyba najczęściej przygotowywany domowy likier. Można oczywiście kupić wszelkiej maści rodzimej produkcji likiery jajeczne, holenderski Advocaat, czy amerykański Eggnog, ale nic nie zastąpi, w jakości i smaku, likieru własnej roboty. Poniżej prezentujemy recepturę, którą sprawdziliśmy niejednokrotnie i którą mamy zamiar wykorzystać ponownie w najbliższe święta.
Advocaat
Etymologia słowa jest dwojaka. Niektóre źródła twierdzą, iż nazwa pochodzi od awokado, przy użyciu którego wytwarzano alkoholowy likier na Holenderskich Antylach w XVII wieku. Druga stawiana teza mówi, iż nazwę Advocaat wziął stąd, iż był ulubionym napitkiem prawników, którzy mieszaniną jajek i alkoholu leczyli strudzone rozprawami sądowymi gardła. Oryginalny holenderski Advocaat powstaje z połączenia utartych z cukrem żółtek i brandy. Może być wzbogacany aromatycznie wanilią, czekoladą, czy kawą.
Eggnog
Eggnog to typowo amerykańska wersja likieru jajecznego, spożywana głównie w okresie świątecznym. Sprzedawana w kartonach, podobnych do tych od mleka, popularna jest w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, a nawet Australii. Produkowana przy użyciu jajek, cukru i śmietanki wspartych rumem, whiskey lub brandy. Bardzo często aromatyzowany jest dodatkowo gałką muszkatołową lub cynamonem.
Ajerkoniak
Obok Advocaat, Eggnog czy niemieckiego Eierlikor, polski Ajerkoniak jest najczęściej wspominanym jajecznym likierem w światowych publikacjach. Oczywiście wszędzie zaznaczane jest, iż bazowym alkoholem jest rodzima wódka. My dobrze wiemy, że w domowych kuchniach, często przygotowuje się Ajerkoniak na spirytusie lub na bimbrze.
Jak zrobić Ajerkoniak?
Zaletą Ajerkoniaku jest nie tylko jego niepowtarzalny smak, ale również unikalna konsystencja. Przygotowując w domu Ajerkoniak należy dokładnie przestrzegać miar oraz wskazówek, co do wykonywania kolejnych czynności.
Potrzebne składniki:
- 8 żółtek (wysokiej jakości kurzych jaj)
- 200g cukru
- 2 laski wanilii
- 350 ml alkoholu (nam najlepiej smakuje brandy lub ciemny rum)
- łyżeczka ekstraktu waniliowego
Sposób przygotowania:
Przekrój laski wanilii wzdłuż. Wyjmij nasiona i przełóż do metalowej miski. Dodaj żółtka i cukier. Wszystko połącz mikserem przez około 3 minuty, aż do osiągnięcia regularnej konsystencji. Następnie, nadal mieszając, dodawaj powoli alkohol. Miskę połóż na garnek z gotującą się wodą i mieszaj do uzyskania trwałej gęstości. Dodaj ekstrakt waniliowy, wymieszaj i pozostaw do wystygnięcia. Przelej do wyparzonej butelki i przechowuj w lodówce.
Miłej zabawy!