Likier kminkowy to jeden z ciekawszych wariantów likierów. Słodkich alkoholi, zarówno tych mocnych, jak i tych o obniżonej zawartości alkoholu. Wytwarzanie likierów znane było od zarania dziejów. Alkohol aromatyzowano owocami, ziołami i wszelkimi przyprawami między innymi takimi, jak kminek. Najbardziej znanymi przedstawicielami kminkówek są Akvavit, Kummel i Alasz, które również w łatwy sposób można zrobić w domu i delektować się własnym likierem kminkowym.
Kummel
Kummel, to przykład kminkówki powstałej w XVI wieku na terenie Niderlandów. Producentem pierwszych wersji Kummel był, nie kto inny, jak Lucas Bols jeden z bardziej znanych producentów Genever, likierów i innych trunków. Kummel jak większość likierów kminkowych powstaje poprzez połączenie alkoholu (zbożowy lub ziemniaczany) z ziołami. Dominującym oczywiście jest kminek. Obecnie największym konsumentem Kummel są Niemcy.
Akvavit
Akvavit to skandynawski alkohol powstający z połączenia alkoholu zbożowego lub ziemniaczanego z ziołami i przyprawami. Najczęściej wykorzystywane to anyż, kardamon, koper, skórki cytrusowe i oczywiście kminek. Metody przygotowywania Akvavitu różnią się w zależności od kraju produkcji, jak i producenta. Na przykład duński producent Aalborg destyluje swój Akvavit z bursztynem. Norweskie Akvavity mogą zaś być długo starzone w beczkach dębowych.
Alasz
Alasz jest najmłodszym spośród wymienionych likierów kminkowych. Powstanie Alasz datuje się na rok 1823 kiedy to rozpoczęto jego produkcję w majątku Allash (stąd nazwa) na Łotwie w okolicach Rygi. Stamtąd jego sława dotarła do Europy Środkowej. Do produkcji wykorzystuje się, poza kminkiem i innymi przyprawami, migdały i skórki pomarańczy.
Jak zrobić domowy likier kminkowy?
Likier kminkowy ma bardzo wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystywany jest jednak, jako digestif, czyli trunek łagodzący skutki przejedzenia. Podawany po posiłku wspiera trawienie oraz pozostawia odświeżające wrażenie w ustach. Poniżej przedstawiamy przepis jak zrobić domowy likier kminkowy.
Potrzebne składniki:
- 1l spirytusu
- 1l wody
- 1kg cukru
- ¼ szklanki kminku
- 6 gorzkich migdałów
- 2 gwiazdki anyżu
- 1 ziarnko kardamonu
- Starta skórka z jednej pomarańczy
Sposób przygotowania:
W moździerzu rozgnieć kminek, anyż, kardamon i migdały. W rondelku zagotuj cukier z wodą. Dodaj do niego przyprawy oraz skórkę z pomarańczy. Gotuj ok. 20 minut na małym ogniu. Odstaw do wystygnięcia. Dodaj spirytus i przelej do wyparzonego słoja. Odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Następnie przefiltruj przez gazę i rozlej do wyparzonych butelek. Odstaw na minimum miesiąc do pełnej maceracji. Miłej zabawy!