PoradnikiAlkohole, drinki i potrawy

Alkohole, drinki i potrawy

Komponowanie koktajli przeznaczonych do picia podczas konsumowania posiłków jest zjawiskiem dopiero rodzącym się na świecie, które z trudem przebija się przez wszechobecny kult łączenia potraw z winem. Jednak różnorodność dostępnych składników, alkoholi, przypraw czy dodatków sprawia, że jesteśmy w stanie skomponować taki koktajl, który mógłby na równi konkurować z winami.

Podczas przygotowywania powyższych koktajli należy pamiętać o kilku zasadach:

1. Koktajle muszą być wytrawne, gdyż jakakolwiek słodycz spowoduje dezorientację kubków smakowych, a w najgorszym wypadku sytość.
2. Kompozycje nie mogą być zbyt mocne, ponieważ spowodują skurczenie się żołądka.
3. Koktajle powinny zawierać składniki aromatyczne, gorzkie, ziołowe lub kwaśne.
4. Najlepiej, aby kompozycja posiadała w sobie aromaty podobne do tych zawartych w potrawie.

W historii barmaństwa spotkać można już koktajle, które spełniają powyższe warunki i są wykorzystywane bądź jako aperitif, bądź jako dodatek do potraw. Najważniejsze z nich to: Martini, Dry Rob Roy, Negroni, Americano, Whisky Sour, Tom Collins czy Margarita.

Zjawiskiem częściej do tej pory spotykanym niż łączenie potraw z koktajlami, jest łączenie ich z czystym alkoholem. Zasady łączenia w tym wypadku są podobne jak w przypadku koktajli. Alkohol ma podkreślić smak potrawy lub zawierać aromaty podobne do tych występujących w potrawie. Alkohole mocne częściej wykorzystuje się jako akompaniament kuchni zimnej niż kuchni gorącej. W przypadku alkoholi mocnych powinniśmy również kierować się zasadą, iż najlepiej będzie pasował alkohol, który został użyty do przygotowania danej potrawy oraz tym, iż alkohol z danego regionu najlepiej będzie współgrał z kuchnią tego samego miejsca. Przykłady alkoholi i ich najlepszych połączeń z potrawami kuchni zimnej:

 • Aquavit– ryby wędzone lub w oleju, sery
 • Armagnac – foie gras, kaczka, potrawy z suszonymi owocami
 • Calvados – sery, potrawy z jabłkami
 • Cognac – foie gras, kaczka, wieprzowina, kuchnia azjatycka
 • Gin – owoce morza głównie ostrygi, ryby wędzone
 • Marc – sery
 • Pastis – ryby, marynaty
 • Rum – kuchnia karaibska, ryby
 • Szkocka Whisky – wędzone mięso i ryby, ostrygi
 • Tequila – guacamole, potrawy słone i pikantne
 • Wódka – kawior, ryby wędzone i w oleju, ostrygi, marynaty, tatar.

 

Patryk Le Nart
Patryk Le Narthttp://www.msbis.com
Dyrektor i założyciel Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów, właściciel Bar Catering i portalu koktajlowego MojBar.pl. Posiada wykształcenie kierunkowe zdobyte w USA i wieloletnie doświadczenie zawodowe w najlepszych lokalach Nowego Jorku. Współtwórca oraz sędzia techniczny konkursów barmańskich w stylu klasycznym i flair. Od lat występuje w roli eksperta, konsultanta, konferansjera. Miłośnik barmaństwa na najwyższym poziomie, znawca wykwintnych alkoholi i właściciel największej w Polsce ich kolekcji.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: