ArtykułyIle kalorii ma alkohol?

Ile kalorii ma alkohol?

W obecnie trwającym sezonie letnim ważnym punktem jest dbałość o sylwetkę i zdrowie. Złota zasada odchudzania głosi, że 70% diety + 30 % ruchu fizycznego = 100% sukcesu. Większość z nas kojarzy kalorie głównie z jedzeniem. Tymczasem licznik kalorii bije również wtedy gdy pijemy. W związku z tym prezentujemy wartości kaloryczne niektórych popularnych składników koktajli. Znając rzeczone wartości, będziemy mogli oszacować jaki wpływ konsumpcja określonych drinków będzie miała na naszą sylwetkę. 

Jeżeli zatem latem chcecie zadać szyku to nie ma wyjścia – trzeba o siebie zadbać nim zrobi się gorąco. Na naszą sylwetkę przemożny wpływ ma ilość przyjmowanych przez nas kalorii. Jeśli nie chcemy tyć nie możemy ich przyjmować zbyt wiele. Koktajle alkoholowe są źródłem kalorii i ich konsumpcja może się przyczyniać do tego, że przybiera się na wadze. Trzeba to uwzględnić jeśli zależy nam na tym aby dobrze wyglądać w letnich strojach. Jeśli chcecie ograniczyć ilość kalorii przyjmowanych w wyniku spożywania drinków to mogą was zainteresować następujące proste wskazówki.

Po pierwsze należy trzymać się z dala od gotowych drinków. Pijąc je łatwo jest przyjąć sporą dawkę kalorii. Zazwyczaj jeden gotowy koktajl zawiera od 300 do 400 kalorii. Po drugie nie trzeba się bać cukru. Do robionego własnoręcznie lub na zamówienie drinka dodaje się zazwyczaj około 15 ml jakiegoś syropu (zwykłego, orszadowego, miodowego itp.). Taka ilość syropu zawiera mniej więcej 10 kalorii – to niewiele. Po trzecie nie powinniśmy sięgać po duże kieliszki ponieważ kończy się to tym, że pijemy więcej niż zazwyczaj. Gdy dysponujemy dużym kieliszkiem chcemy go zazwyczaj zapełnić odpowiednią alkoholową miksturą. A wiadomo jak to u nas bywa- nalane, wypite. Po czwarte należy pić drinki robione ze świeżych składników. Świeże składniki generalnie zawierają mniej tzw. pustych kalorii (czyli takich, którym nie towarzyszą składniki odżywcze), niż składniki przetworzone.

Oto lista wartości kalorycznych niektórych składników często używanych do robienia drinków:

(wartości podane dla 30 ml danego składnika)

  • Sok z limety/cytryny: 8 (większość przepisów zaleca użycie 15 – 25 ml)
  • Sok z grejpfruta: 11 (zazwyczaj używa się od 30 do 90 ml)
  • Sok z pomarańczy: 18
  • Sok żurawinowy: 16
  • Wódka, whiskey i inne mocne alkohole: 60-73 (większość drinków zawiera 50 ml mocnego alkoholu)
  • Likiery: 100-120 (większość drinków zawiera 15 ml likieru)
  • Wino: 24-26 (lampka wina zawiera mniej więcej 150 kalorii)

Weźmy teraz pod lupę konkretny koktajl. Oto jak przedstawia się wartość kaloryczna Margarity:

  • 50 ml tequila (90)
  • 30 ml triple sec (110)
  • 15 ml sok z limety (4)

W sumie: 204 kalorie.

Jak widać porządny koktajl nie musi być bardzo kaloryczny. Dla porównania jeden Big Mac zawiera 550 kalorii. Jeśli chcecie zadbać o sylwetkę nie rezygnując z picia koktajli jest to jak najbardziej do zrobienia. Trzeba tylko uważać co i w jakich ilościach się pije.

Arek Faruk
Arek Faruk
Barman z wieloletnim doświadczeniem. W wolnym czasie lubi pisać, nie tylko o alkoholach, ale o nich najprzyjemniej się pisze.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: