ArtykułyBezpieczne drinki z laboratorium - czym jest syntetyczny alkohol

Bezpieczne drinki z laboratorium – czym jest syntetyczny alkohol

Wyobraź sobie imprezową noc zakrapianą aromatycznymi drinkami, które rozluźniają i dają chęć do zabawy. Wyobraź sobie teraz poranek po. Bez bólu głowy, kacowych mdłości i nadwyrężonej wątroby. Czy to możliwe? Dzięki wynalezieniu alcosynthu – bezalkoholowego syntetycznego alkoholu – marzenia mogą stać się wkrótce rzeczywistością.

Alcosynth został wynaleziony przed brytyjskiego neurologa Davida Nutta. Ten profesor i były doradca rządowy ds. narkotyków uważa, że może zastąpić na rynku normalny alkohol alkosynthem do 2050 roku.

Jego produkcja i dystrybucja ma na celu zmniejszenie śmiertelności społeczeństwa spowodowanej nadmiernym piciem alkoholu. Co ciekawe poza zniwelowaniem złych skutków picia alkosynth ma dawać drinkującym poczucie upojenia i rozluźnienia.

Dlaczego potrzebny jest syntetyczny alkohol?

Według Davida Nutta alkohol zabija na świecie około 4 miliony ludzi każdego roku. To przede wszystkim śmierć spowodowana niewydolnością wątroby lub serca, które w wyniku nadmiernego picia alkoholu są powoli i sukcesywnie niszczone poprzez tzw. aldehyd octowy. 

Acetaldehyd to toksyna, która gromadzi się w organizmie, jeśli spożyjemy więcej alkoholu, niż jesteśmy w stanie w pełni przetrawić. To właśnie odkładanie się aldehydu octowego w organizmie w wyniku upojnej nocy jest w głównej mierze przyczyną kaca i jego nieprzyjemnych objawów w ciele następnego dnia. Gromadząc się wciąż w organizmie powoduje  uszkodzenie tkanki wątroby. U osób, które piją dużo, może to prowadzić do marskości wątroby. Aldehyd octowy może gromadzić się też w tkance serca. Powodując uszkodzenia może prowadzić do przewlekłej choroby tego niezbędnego nam mięśnia.

Czym jest alkosynth?

Alcosynth to syntetyczny alkohol, który ma naśladować wszystkie pozytywne skutki picia alkoholu i eliminować ryzyko uszkodzenia wątroby i utraty kontroli.

Jest pochodną benzodiazepiny. Lek ten jest powszechnie stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych, ale nie powoduje objawów odstawienia. Eksperci są przekonani, że lek można rozcieńczyć, by osoby pijące odczuły lekkie przyjemne odurzenie podczas picia. 

Obecnie ta substancja przechodzi szereg kontroli i testów przed wprowadzeniem jej na rynek. Według „The Independent” w alkosyncie David Nutt umieścił około 90 związków chemicznych i substancji, które są teraz szczegółowo badane przez ekspertów. 

Wedłuh Nutta alkosynth jest bezpiecznie metabolizowany przez ludzki organizm. Nie ma jednak na razie dowodów na to, czy istnieje możliwość przedawkowania lub uzależnienia się od syntetycznego alkoholu. 

Niejasne skutki dla zdrowia

Alcosynth nie jest obecnie dostępny dla konsumentów. Powinniśmy jednak uważać na jego spożywanie kiedy już pojawi się na półkach barów. W tym temacie amerykańscy naukowcy wskazują ku przestrodze na e-papierosy. To przykład produktu, który konsumenci mogą kupić, mimo że jego wpływ na zdrowie płuc i jamy ustnej nie jest w pełni zbadany.

Według doktora Nutta alkohol zabija częściej niż malaria, zapalenie opon mózgowych, gruźlica czy gorączka Denga razem wzięte. 

„Czy  nie byłoby cudownie gdybyśmy zastąpili alkohol czymś, co nie powoduje śmiertelnych skutków ubocznych po jego wypiciu?  – mówi Nutt. – Byłby to jeden z największych wydarzeń w dziedzinie zdrowia publicznego w historii świata.”

Dora Rosłońska
Dora Rosłońska
Dora Rosłońska - niezależna dziennikarka i scenarzystka współpracująca z takimi tytułami jak Kukbuk, Newsweek oraz TVP1, TVP2. Tajniki barmaństwa poznała w MSBiS oraz podczas pracy jako event manager w jednym z warszawskich klubów. Pisanie i sympatię do barmańskiej sztuki połączyła w „Moim Barze”.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: