Alkohol zwany etanolem, jak dobrze wiadomo, przede wszystkim się pije. Jednak jak już raz zauważyliśmy w Moim Barze, w artykule „Nie wypij wszystkiego”, alkohol ma także i inne zastosowania, o których warto wiedzieć. Oto druga część tamtego tekstu prezentująca kolejne, nietypowe a godne zainteresowania zastosowania alkoholu.
1. Mycie włosów
Nic nie stoi na przeszkodzie aby kieliszek wódki dodać do szamponu. Wzmocniony w ten sposób środek do mycia włosów zapobiegnie ich przetłuszczaniu się. Wódka jest bezwonna także nie trzeba się obawiać, że po użyciu szamponu z dodatkiem wódki będziemy pachnieć jak gorzelnia – nie będziemy.
2. Zdejmowanie plastra
Jeżeli niemiły jest wam ból odczuwany podczas zdejmowania jednorazowego, samoprzylepnego plastra to może zainteresuje was wieść, że możecie temu bólowi zaradzić przy pomocy alkoholu. Alkohol rozpuszcza klej używany w plastrach. Wystarczy przyłożyć na chwilę do plastra wacik nasączony mocnym alkoholem. Gdy alkohol przeniknie do plastra klej ulegnie rozpuszczeniu a plaster odejdzie od skóry bez bólu.
3. Czyszczenie okien
Wódkę z powodzeniem można stosować do mycia okien. Rozcieńczona wodą gorzałka wlana do przenośnego kontenera ze spryskiwaczem bardzo dobrze zastąpi tradycyjny płyn do mycia okien. Wódka ma nawet pewną przewagę nad preparatami do czyszczenia szyb – w przeciwieństwie do owych preparatów gorzałka nie zostawia smug.
4. Odżywka dla kwiatów
Okazuje się, że ścięte kwiaty są spragnione nie tylko wody lecz również alkoholu. Jeśli do wody, w której trzymamy ścięte kwiaty dodamy odrobinkę alkoholu i nieco cukru, to wydatnie wydłużymy czas ich świeżości.
5. Środek owadobójczy
Jeśli chcecie odstraszyć lub zlikwidować owady a nie chcecie używać specjalnych preparatów chemicznych, które według niektórych są niezdrowe dla ludzi, to możecie posłużyć się alkoholem rozpylanym z kontenera ze spryskiwaczem. Mocny alkohol odstrasza i zabija owady.
6. Czyszczenie biżuterii
Jeśli chcecie oczyścić jakieś elementy biżuterii składające się z jednego bądź więcej metali szlachetnych oraz jednego bądź więcej kamieni szlachetnych takich jak diament czy szmaragd, to możecie to zrobić za pomocą alkoholu. Wystarczy tego typu błyskotki zanurzyć w wódce na pięć minut, po tym czasie będą błyszczały jak nowe. Biżuterię po wyjęciu z alkoholu należy opłukać w wodzie i osuszyć.
7. Ciasto
Dodanie wódki do ciasta kruchego skutkuje tym, że zmniejsza się ilość wody potrzebnej do wyrobienia tego ciasta. Z tego powodu wódka jest przydatna przy wyrabianiu ciasta kruchego, które nie powinno zawierać zbyt dużo wody. Z kolei do ciasta na faworki niektórzy dodają spirytus. Faworki smaży się w tłuszczu a spirytus zapobiega nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu przez ciasto.