PoradnikiJak dobrać alkohol do posiłku?

Jak dobrać alkohol do posiłku?

Wiadomo, alkohole i potrawy są stworzone dla siebie. Alkohol podawany do posiłku spełnia funkcję nie mniejszą niż sól czy pieprz. Udane połączenie potrawy i alkoholu zawsze da lepszy efekt, niż każdy z elementów spożywany oddzielnie.

Działa to podobnie jak komponowanie pojedynczych składników w całą potrawę. Staramy się dodać określony składnik do potrawy po to, by stworzyć harmonijną całość i tym samym, wzbogacić jej smak i nasze doznania. Dobrym przykładem może być tutaj tatar, do którego (według uznania) dodajemy na przykład żółtko, musztardę czy marynaty. Każdy z tych dodatków wpływa w inny sposób na smak tatara i tym samym na całokształt naszych doznań. Podobnie jest z komponowaniem potrawy z odpowiednim koktajlem, który może zmieniać smak, aromat czy teksturę dania. Łączenie alkoholu z potrawą stwarza możliwość doznawania wrażeń jakich nie uzyskamy przepijając potrawy, na przykład, wodą.

Różnice kulturowe czy własne upodobania powodują, iż niektóre połączenia alkoholu i potraw są dla jednych doskonałe, zaś dla innych nie do przyjęcia. W doborze kierujemy się własnymi upodobaniami, tym co lubimy lub czego chcemy uniknąć. Jeżeli jakiś konkretny koktajl nam bardzo smakuje, to będzie pasować do każdej potrawy bez względu na jej kolor czy ciężar. Jest to wynikiem tego, iż nasz umysł nastawia się pozytywnie na połączenie danego trunku dosłownie z czymkolwiek.

Jak dobrać alkohol do posiłku?

Generalna zasada w łączeniu alkoholu z potrawami to ta, że nie ma żadnych zasad! Jeżeli dane połączenie nam odpowiada. to znaczy, że jest to jedyne słuszne połączenie. W doborze należy jednak zwrócić uwagę na pewne czynniki, które pomogą nam łatwiej odnaleźć harmonię doznań:

1. Przede wszystkim musimy określić co jest dla nas ważniejsze czy koktajl, czy potrawa. Łączenie skomplikowanej potrawy i równie bogatego koktajlu może spowodować, że, mimo wielkich oczekiwań, końcowe doznanie będzie przeciętne. Należy pamiętać, iż zawsze jedno musi być tłem dla drugiego. Tak więc skomplikowana potrawa wymaga prostego koktajlu będącego tłem, zaś bogaty koktajl dobrze się zaprezentuje na tle prostej potrawy.

2. Koktajli nie stosujemy dla przepłukania ust, jak również nie przetrzymujemy w ustach razem z potrawą dla jej zmiękczenia. Po przełknięciu kęsa potrawy pociągamy łyk dla odświeżenia i oczyszczenia podniebienia. W tym momencie należy pamiętać o zasadzie kontrastu i przystosowania. Jedząc kwaśną potrawę nasze kubki smakowe przyzwyczaiły się już w pewnym stopniu do smaku kwaśnego. Spożywając w następstwie kwaskowaty koktajl, będzie on odczuwane przez nas jako łagodniejszy. Jeżeli kwaskowaty koktajl zamienimy na słodki, będzie on postrzegany przez nasz organizm, jako bardzo słodki w kontraście do kwaśnej potrawy.

3. Koktajl i potrawa powinny być z tej samej półki. Najlepiej pasują do siebie te o podobnym ciężarze. Lekka potrawa, której smak szybko znika z ust, wymaga lekkiego koktajlu. Ciężki koktajl z posmakiem długo pozostającym w ustach zabiłby delikatne aromaty lekkiej potrawy. I odwrotnie, ciężko zbudowane danie wymaga ciężkiego koktajlu z bogactwem aromatów. Jeżeli połączylibyśmy ją z lekkim, to jego aromaty zostałyby przytłoczone przez potrawę i w efekcie nie odbieralibyśmy jego aromatów w ogóle.

4. Jeżeli do przygotowania potrawy wykorzystamy alkohol lub składniki użyte w koktajlu to będzie on również dobrym dodatkiem dla jej gotowej postaci.

5. Potrawy i alkohole z danego regionu zawsze najlepiej się ze sobą komponują.

6. Niektóre cechy potraw lub trunków wymagają utemperowania lub podkreślenia:
Słoność. Sól neutralizuje kwas, tak więc słone potrawy będą dobrym tłem dla koktajli o wysokiej kwasowości, neutralizując je. Sól również neutralizuje gorycz, łagodząc ją i powodując, że będzie dużo bardziej przystępna w odbiorze.

Kwasowość. Bardzo wyraźny kwasowy charakter potrawy lub trunku spowoduje, iż to co spożyjemy w następstwie będzie dość płytkie i pozbawione charakteru. Może natomiast być dobrym tłem dla lekko słodkiej potrawy lub koktajlu, uwypuklając ich charakter. Kwaśne koktajle sprawdzą się ponadto jako połączenie z sutymi potrawami, przełamując ich ciężar i odświeżając podniebienie.

Słodycz. To element najbardziej dezorientujący nasze kubki smakowe; powoduje on zmniejszenie percepcji słodkiego deseru w następstwie bardzo słodkiego koktajlu. Dla złagodzenia i przełamania słodyczy można wykorzystać lekko kwaskową i rześką potrawę. Należy jednak pamiętać, iż w drugą stronę łagodząc słodki deser kwaskowym koktajlem doprowadzimy do tego, że wydawać się on będzie nieznośnie kwaśny, a potrawa nadmiernie słodka.

Ostrość. Wrażenie to towarzyszące spożywaniu pikantnych potraw powoduje podrażnienie gardła. Staje się ono dużo bardziej wyczulone na odbiór koktajli kwaśnych, wytrawnych i tych o dużej zawartości alkoholu. W takim wypadku należy serwować koktajl nie za mocny i lekko słodki.

Łączenie koktajli z potrawami jest zjawiskiem rzadko spotykanym na szeroką skalę, lecz z pewnością ma przed sobą ogromną przyszłość. Cały czas szukamy nowych doznań kulinarnych, czy to w potrawach czy w  drinkach, a wspólne ich połączenie może dać efekty dotychczas niespotykane. Tak więc do pracy rodacy, próbujcie, kombinujcie i eksperymentujcie, ale pamiętajcie… nie przesadzajcie.

Patryk Le Nart
Patryk Le Narthttp://www.msbis.com
Dyrektor i założyciel Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów, właściciel Bar Catering i portalu koktajlowego MojBar.pl. Posiada wykształcenie kierunkowe zdobyte w USA i wieloletnie doświadczenie zawodowe w najlepszych lokalach Nowego Jorku. Współtwórca oraz sędzia techniczny konkursów barmańskich w stylu klasycznym i flair. Od lat występuje w roli eksperta, konsultanta, konferansjera. Miłośnik barmaństwa na najwyższym poziomie, znawca wykwintnych alkoholi i właściciel największej w Polsce ich kolekcji.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
179,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: