Likier miętowy czy też „miętówka” ma bardzo długą tradycję w naszej historii. Piło się ją na zakończenie posiłku lub do tak zwanej „herbatki”. Obecnie marki takie jak Monin, De Kuyper czy Bols obdarzają nas masą różnorakich likierów miętowych. My również samemu możemy przygotować likier miętowy i nie chodzi tu o wymieszanie płynu do płukanie ust marki Listerin z syropem cukrowym ☺. Poniżej przepis na własnej roboty likier miętowy. Ponadto podajemy wskazówki jak pić likier miętowy.
Jak zrobić likier miętowy?
Potrzebne składniki i narzędzia:
- 250 g lub szklanka listków mięty (bez łodyżek)
- 500 ml spirytusu
- 500 ml wody
- 500 g cukru
- rondelek
- słoik zamykany nie mniejszy niż 1,5 l
- gaza
- lejek
- 2 butelki zamykane o pojemności 0,7 l
Sposób przygotowania:
Do wyparzonego słoika włóż listki mięty, zalej spirytusem, szczelnie zamknij i odstaw na tydzień w ciemne miejsce. Po tym czasie wyciśnij przez gazę spirytus po równo do przygotowanych i wyparzonych butelek. Przygotuj syrop cukrowy łącząc w rondelku wodę i cukier. Podgrzewając do pełnego rozpuszczenia się cukru. Po wystudzeniu przelej syrop po równo do butelek ze spirytusem. Mocno wstrząśnij i odstaw do maceracji na 3 miesiące. Po tym czasie twój własnej roboty likier miętowy jest gotowy. Przechowuj go w lodówce.
Jak pić likier miętowy?
Po za oczywistą metodą picia w formie czystej lub na lodzie, likier miętowy dobrze sprawdzi się jako dodatek do herbaty. Na jego bazie można przygotować orzeźwiającą lemoniadę łącząc 40 ml likieru miętowego z 20 ml soku z cytryny i wszystko uzupełniając (ok. 80 ml) wodą gazowaną. Ponadto wartymi wypróbowania są drinki takie jak: Bullfrog czy Mózg Zombie.