Nalewka z aronii jest nie tylko smaczna, ale również wyjątkowa. Ze względu na swój unikalny smak, aronia wykorzystywana jest często do przygotowywania wszelkich syropów, dżemów i likierów. Aronia posiada również lecznicze właściwości, tak bardzo nam w życiu potrzebne. Tak więc, nie zwlekajmy i przy najbliższej okazji zróbmy nalewkę z aronii!
Aronia – jakie ma właściwości?
Aronia obniża ciśnienie i dba o ścianki naczyń krwionośnych. Przeciwdziała miażdżycy, obniżając poziom cholesterolu. Obniża ryzyko zachorowania na zaćmę oraz inne choroby wzroku. Zawiera również bardzo wiele przeciwutleniaczy.
Przepis na nalewkę z aronii
Potrzebne składniki i narzędzia:
- 1kg aronii
- 0,5l spirytusu
- 200 ml wody
- syrop cukrowy (powstały z połączenia 0,5kg cukru i 0,5l wody)
- słój (2l)
- dwie zamykane butelki (0,75l)
- sito
- lejek
Sposób przygotowania:
Dokładnie umyj aronię, nie pozbawiając jej gałązek. Wcześniejsze usunięcie może spowodować naruszenie struktury owocu i zbędne nasączenie wodą podczas mycia. Po umyciu usuń gałązki. Wyparz słój i przesyp owoce. Zmieszaj spirytus z wodą w podanych powyżej ilościach i zalej owoce. Zakręć szczelnie i odstaw w ciemne i chłodne miejsce na ok. 8 tygodni. Pamiętaj o codziennym wstrząsaniu. Następnie odcedź płyn ze słoja w równych ilościach do przygotowanych butelek. Przygotuj syrop cukrowy i po ostudzeniu przelej do wspomnianych butelek. Szczelnie zamknij i pozostaw w chłodnym oraz ciemnym miejscu nawet do roku, w celu pełnej maceracji.
Z czym pić nalewkę z aronii?
Nalewkę z aronii można pić w formie czystej lub na lodzie. Będzie również świetnym dodatkiem do zimowej herbaty. Z uwagi na swój słodko-cierpki charakter, świetnie sprawdzi się w drinkach, takich jak Kir Royale lub Black Mussel użytą w miejsce oryginalnego likieru porzeczkowego.