Nalewka z dzikiej róży poza swoim wyjątkowym smakiem ma bardzo wiele do zaoferowania. Leczniczo wspomaga odporność organizmu, dlatego idealna jest do picia w jesienno-zimowym okresie. Szybko też poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, a zwłaszcza działanie nerek i wątroby. Nalewka czy też likier z dzikiej róży jest łatwa w przygotowaniu, wymaga od nas tylko tego, abyśmy pofatygowali się, znaleźli dorodny krzew i zebrali odpowiednią ilość owoców.
Przepis na domową nalewkę z dzikiej róży.
Potrzebne składniki:
- 0,5 kg owoców dzikiej róży
- 0,5 litra spirytusu
- 0,5 kg cukru
- 0,2 litra wody
Potrzebne narzędzia:
- Słoik o pojemności nie mniejszej niż 1 litr
- Sitko
- Lejek
- Butelka o pojemności nie mniejszej niż 0,7 litra
Sposób przygotowania.
Owoce dzikiej róży można zbierać już pod koniec sierpnia. Najlepiej z krzaku oddalonego od jakiejkolwiek drogi szybkiego ruchu. Owoce wstawić na 2 dni do zamrażarki (przemrożone owoce dają lepszy smak). Po tym czasie dokładnie umyć, wysuszyć i ponakłuwać każdy owoc w kilku miejscach. Przełożyć do słoja i zalać spirytusem. Odstawić w ciepłe miejsce na 1-2 miesięcy i pamiętać, aby codziennie wstrząsnąć zawartość. Zlać spirytus przez sito do przygotowanej butelki. Owoce dzikiej róży w słoiku zasypać cukrem i pozostawić na 3 tygodnie. Pamiętać o wstrząsaniu. Po tym czasie zlać płyn do butelki ze spirytusem. Owoce zalać wodą i mocno wstrząsnąć wypłukując resztki cukru i spirytusu. Przelać wodę do tej samej butelki, rozcieńczając moc spirytusu, zarazem jak najbardziej wyciskając owoce. Nalewka z dzikiej róży jest gotowa. Nie trzeba jej przetrzymywać w lodówce. Czym dłużej postoi, tym nabierze większego charakteru.
Z czym pić nalewkę z dzikiej róży?
Nalewka z dzikiej róży ma bardzo ciekawy i wielowarstwowy smak. Można ją pić w formie czystej lub z lodem. Dodawać do rozgrzewającej herbaty. Nalewka z dzikiej róży dobrze sprawdzi się w takich kompozycjach jak Vanderbilt, czy Hemingway Daiquiri używana w zastępstwie likieru wiśniowego.