Drinki z RumemPina Colada - Przepis na Drink

Pina Colada – Przepis na Drink

Z pewnością wielu zgodzi się z twierdzeniem, że Pina Colada to świetny wynalazek. Niestety nie do końca wiadomo kto jest odpowiedzialny za stworzenie przepisu na ten koktajl. Trop w tej sprawie wiedzie na karaibską wyspę Portoryko.

Pina Colada to tropikalny drink kojarzony zazwyczaj z wakacjami w ciepłych krajach. Często sączy się ten koktajl na plaży, nad brzegiem morza, w wolne od pracy upalne dni. Może dlatego Pina Colada cieszy się nie słabnącą popularnością. Wszak generalnie lubimy rzeczy które mają przyjemne asocjacje. Na dodatek ten napój robiony z soku ananasowego, śmietanki, kremu kokosowego i białego rumu potrafi być po prostu bardzo smaczny. Nic dziwnego, że ludzie często po niego sięgają. O ile znamy autorów przepisów na niektóre popularne drinki (wiadomo np., że recepturę na koktajl o nazwie Tom Collins opracował Jerry Thomas) o tyle tożsamość osoby, która wymyśliła jak robić Pina Coladę jest niepewna. Pretendentów do miana wynalazcy Pina Colady jest kilku. Wszyscy oni mają coś wspólnego poza tym, że są rzekomymi autorami przepisu na tego drinka – związani są z Portoryko. Można zatem bezpiecznie uznać, że koktajl ten ma rodowód portorykański.

Pina Colada – Przepis na Drink

  • 40 ml rumu
  • 40 ml mleczka kokosowego
  • 5 plastrów ananasa z puszki
  • kruszony lód (ok. pół szklanki)

Niektórzy utrzymują, że pierwszą Pina Coladę zrobił portorykański pirat i kapitan Roberto Cofresi, znany również jako El Pirata Cofresi. Ten zmarły w 19-tym wieku awanturnik rzekomo serwował swej załodze napój robiony z wody kokosowej, rumu oraz kawałków ananasa po to aby zwiększać morale. Ta wersja historii jest zapewne tyleż wiarygodna co intrygująca. Najprawdopodobniej Pina Coladę wynalazł w latach 50-tych ubiegłego stulecia niejaki Ramon „Monchito” Marrero. Człowiek ten był w tamtych czasach barmanem w lokalu Beachcomber Bar, który ongiś mieścił się w znajdującym się w Portoryko hotelu Caribe Hilton. Marrero miał otrzymać od swych zwierzchników misję stworzenia koktajlu, który stałby się symbolem owego baru i hotelu. Ponoć po trzech miesiącach eksperymentowania stworzył przepis na Pina Coladę. Hotel Caribe Hilton wciąż działa i na jego stronie można znaleźć informację, potwierdzającą tę wersję wypadków. Kolejnym pretendentem do miana wynalazcy Pina Colady jest niejaki Ramon Portas Mignot. Ten Hiszpan, który trudnił się m.in. pisaniem książek z przepisami na drinki, pracował niegdyś jako barman w lokalu o nazwie Barrachina w portorykańskiej miejscowości San Juan. Podobno w 1963 roku, jako pracownik tegoż lokalu, w drodze eksperymentacji, opracował jako pierwszy przepis na Pina Coladę. W lokalu Barrachina, który nadal istnieje, można znaleźć plakietkę upamiętniającą to rzekome wydarzenie. Ciężko jest wyrokować z całą pewnością kto jest autorem przepisu na Pina Coladę – Ramon Marrero czy też Ramon Mignot. Można poprzestać na stwierdzeniu, że drinka tego wymyślił w Portoryko pan o imieniu Ramon.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: