Porter to ciemne piwo oryginalnie pochodzące z Anglii. Szacuje się, iż pierwsze piwa tego typu powstały około 1730 roku w Londynie. Z miejsca stały się ulubionym napitkiem portowych i ulicznych tragarzy (porterów), którzy odkryli krzepiące właściwości Portera. Z czasem piwa typu Porter zaczęły być produkowane w innych krajach. Obecnie wyróżnia się Portery angielskie będące piwami górnej fermentacji oraz Portery bałtyckie będące piwami dolnej fermentacji. Do tych drugich należą zarówno Żywiec, jak i Okocim Porter.
Jak pić piwo Porter?
Poza oczywistą metodą jak pić Portera, piwa tego typu idealnie nadają się jako napój towarzyszący spożywanym posiłkom. O ile piwa jasne świetnie nadają się jako dodatek do potraw lekkich i białych mięs, o tyle Portery warto pić jako dodatek do czerwonych mięs. W tym wypadku rewelacyjnie sprawdzają się jako food pairing. Bogaty i dużo cięższy smak niż w piwach jasnych idealnie komponuje się z sytymi i pełnymi potrawami. Zresztą Portera wykorzystuje się często do przygotowywania sosów i marynat do pieczystego. Porter ponadto genialnie nadaje się do deserów, zwłaszcza tych z gorzką czekoladą.
Właściwości piwa Porter
Właściwości piw znane są od wieków. Piwo jako trunek jest najbardziej pożywnym i uzupełniającym dietę napojem alkoholowym. Zawiera wodę, cukry, sole mineralne, białka i witaminy. Lecznicze właściwości piw znane są od lat. Piwo zawiera takie związki jak magnes, cynk, fluor, fosfor, nie mówiąc już o witaminach B i C. Ogólnych właściwości piw można by wyliczać wiele. Piwo Porter ponadto zalecane jest na problemy z sercem, anemią, nadciśnieniem. Zapobiega zaćmie i cukrzycy. Wzmacnia kości i leczy nerki.
Jak wykorzystać piwo Porter?
Piwo Porter wykorzystać można nie tylko jako trunek gaszący pragnienie czy też uzupełnienie posiłku. Piwo Porter często używane jest do wytwarzania tak zwanej Porterówki, czyli nalewki domowej wytwarzanej z połączenia Portera z kawą, miodem, cukrem waniliowym i spirytusem. Ponadto porter wykorzystywany jest jako dodatek do bimbru. Jego słodki smak oraz bogaty aromat „uszlachetniają” bimber powodując, iż jest on bardziej „pijalny”.