ArtykułyPolska wódka, wódka z polski czy też wódka udająca Polską. O co...

Polska wódka, wódka z polski czy też wódka udająca Polską. O co w tym chodzi i jaką wódkę wybrać?

Polska wódka, wódka z polski czy też wódka udająca polską. O co w tym chodzi i jaką wódkę wybrać? Polska jest ojczyzną wódki i jednym z większych jej producentów. Mnogość butelek na sklepowych półkach powoduje, iż czasem gubimy się w naszym wyborze. Jeżeli do tego chcemy wspierać polski przemysł spirytusowy to okazuje się, iż stajemy przed bardzo ważnym pytaniem – jaką wódkę wybrać?

Wódki importowane.

Zanim przejdziemy do ciekawszych zagadnień trzeba przypomnieć, iż w polskich sklepach dostać możemy bardzo wiele zagranicznych wódek takich jak Finlandia, Nemiroff, Beluga czy Russian Standard. Są to globalne marki importowane do naszego kraju od lat. Nie mają może wielkiego wpływu na polski przemysł wódczany, po za tym iż dzięki ich konkurencji standardy produkcji wódek w naszym kraju są na bardzo wysokim poziomie.

Wódki importowane z polskim rodowodem.

W tym wypadku mamy do czynienia z bardzo ciekawym zjawiskiem kiedy to wódka produkowana po za granicami naszego kraju w swojej komunikacji mocno nawiązuje do polskiej tradycji. Niewątpliwym liderem jest tu wódka Baczewski, marka która przed wojną powstała we Lwowie, a obecnie produkowana jest w Austrii.

Wódki produkowane w Polsce z zagranicznego spirytusu.

 Wódka w Polsce konsumowana jest w olbrzymich ilościach. 3 miliony wypijanych „małpek” dziennie to tylko wierzchołek góry lodowej. Gdybyśmy narodowe potrzeby mieli zaspokoić tylko wódkami produkowanymi z polskiego spirytusu to prawdopodobnie zabrakłoby zboża na chleb. Na szczęście na ratunek przybywa spirytus zagraniczny wlewający się do nas cysternami zarówno ze wschodu jak i zachodu. Tak więc proszę się nie zdziwić jeżeli okaże się, że wódki takie jak Żołądkowa, Żubrówka, Husaria i setki innych marek nie mają specjalnie zbyt wiele wspólnego z produktem polskim.

Wódka Polska.

Na ten zaszczytny tytuł trzeba sobie zasłużyć. Niestety dopiero od niedawna w użyciu jest definicja Polskiej Wódki określająca między innymi to iż produkt takowy musi być wytworzony w 100% z polskich składników i na pewno na terenie Polski. Marki takie jak Wyborowa czy Belvedere szczycą się tym, iż na butelkach dumnie mogą umieszczać napis „Polska Wódka”.

Wódka Polska w zagranicznych rękach.

Definicja „Polska Wódka” nie wyklucza jednak tego, iż konkretna marka może być we władaniu zagranicznej firmy. Obie wyżej wspomniane marki należą do dwóch różnych zagranicznych koncernów. Z resztą mało która licząca się na świecie polska marka jest jeszcze w polskich rękach. Sobieski, Luksusowa, Soplica i wiele innych kultowych marek przynoszą zyski zagranicznym inwestorom.

Wódka z Polski.

W Polsce butelkowanych jest ponad 1000 marek wódek! Większość z nich oczywiście nie jest dostępna w rodzimym kraju. Dlatego zwiedzając podczas zagranicznych wakacji sklepy monopolowe natrafimy na bardzo wiele marek polskiej wódki, o których wcześniej nigdy nie słyszeliśmy. Przykładem może tu być na przykład podbijająca amerykański rynek marka Wódka (Vodka).

Jaką wódkę wybrać?

To pytanie, które zawsze będziemy sobie zadawać. Niektórzy kierują się sentymentem, inni zaś niską ceną. Ważnym jest jednak aby przy zakupie wódki kierować się zdrowym rozsądkiem i kupować świadomie, czytając etykiety ze zrozumieniem czyli szukać tam tego czego producent nie chciał napisać 😉 

Mój Bar.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: