Nalewka z wiśni jest jedną z łatwiejszych do przygotowania, a efekt końcowy zawsze jest rewelacyjny. Wiśnie są bardzo wdzięcznymi produktami do wykorzystania przy tworzeniu nalewek. Nie tylko są słodkie, ale dodatkowo wnoszą do kompozycji kwasowość i nutkę goryczy. Połączenie tych trzech smaków powoduje, iż nalewka z wiśni jest bardzo złożona i wszechstronna. Często pada pytanie jak bardzo różni się nalewka z wiśni od likieru wiśniowego. W zasadzie niewiele, no może tylko zawartością cukru, którą i tak należy dozować według własnych upodobań.
Przepis na domową nalewkę z wiśni.
Potrzebne składniki:
- 0,5 kg wiśni
- 0,5 litra spirytusu
- 0,2 kg cukru
- 0,2 litra wody
Potrzebne narzędzia:
- Słoik o pojemności nie mniejszej niż 1 litr
- Sitko
- Lejek
- Butelka o pojemności nie mniejszej niż 0,7 litra
Sposób przygotowania:
Dokładnie umyj wiśnie, nie dryluj. Przełóż do słoja i zalej spirytusem. Odstaw w ciemne miejsce na tydzień, pamiętając aby codziennie wstrząsnąć zawartość. Zlej spirytus przez sito do przygotowanej butelki. Wiśnie w słoiku zasyp cukrem i pozostaw na 3 tygodnie. Pamiętaj o wstrząsaniu. Po tym czasie zlej płyn do butelki ze spirytusem. Wiśnie zalej wodą i mocno wstrząśnij wypłukując resztki cukru i spirytusu. Przelej wodę do tej samej butelki rozcieńczając moc spirytusu. Twoja nalewka z wiśni jest gotowa. Nie musisz jej przetrzymywać w lodówce. Czym dłużej postoi tym nabierze większego charakteru.
Z czym pić nalewkę z wiśni?
Nalewka z wiśni mimo swojej smakowej wszechstronności nie jest częstym składnikiem drinków klasycznych. Można ją pić w formie czystej lub z lodem. Dodać do rozgrzewającej herbaty czy kawy. Spróbuj wykorzystać swoją nalewkę w takich kompozycjach jak Crime of Passion, czy Gin Sling.