Drinki z WódkąScrewdriver - Przepis na Drink

Screwdriver – Przepis na Drink

Każdy w życiu pił Screwdrivera, choć pewnie większość nie zdaje sobie z tego sprawy. Screwdriver to nic innego, jak czysta wódka z sokiem pomarańczowym. No właśnie, po co utrudniać i wymyślać nazwę dla tak prostej kompozycji? Czy tost z masłem ma swoją jakąś własną nazwę? W przypadku Screwdrivera dochodzi jednak aspekt historyczny. Wieść niesie, że nafciarze z Teksasu, Oklahomy i Kalifornii relaksując się w barach po pracy, mieszali swoje drinki screwdriver’em, czyli naszym śrubokrętem J. Inna teoria mówi, iż pracownicy platformy wiertniczej otwierali śrubokrętem puszki z sokiem pomarańczowym, który potem mieszali z wódką.

Drink pod tą nazwą został jeszcze bardziej rozpropagowany dzięki reklamie wódki Smirnoff. W 1939 roku amerykańska firma Heublein Inc., której prezydentem był niejaki John Martin, kupiła za 14 tysięcy dolarów prawa do wódki Smirnoff. Patrząc z perspektywy czasu była to niezbyt wygórowana cena w sytuacji, kiedy w obecnych czasach roczna wartość sprzedaży Smirnoff wynosi ponad 3 miliardy dolarów J. Jednak w tamtym okresie wódka nie była w Stanach Zjednoczonych produktem pierwszej potrzeby i popyt na nią raczej był mizerny. John Martin wpadł na pomysł, aby reklamować świeżo nabytego Smirnoffa promując go w drinkach takich jak Bloody Mary (wódka z sokiem pomidorowym i przyprawami), Moscow Mule (wódka z piwem imbirowym), Bull Shot (wódka z bulionem), Ice Pick (wódka z Ice Tea) czy właśnie Screwdriver. Kampania okazała się strzałem w dziesiątkę, czysta wódka z sokiem pomarańczowym wkręciła się na zawsze do kanonu drinków jako śrubokręt.

Screwdriver – Przepis na Drink

  • 60 ml czystej wódki
  • 120 ml soku pomarańczowego

Nietrudno jest modyfikować tak proste koktajle, dlatego nie ma co się dziwić. iż odmian Screwdriver’a jest bardzo dużo. Poniżej kilka bardziej znanych wariacji.

Cordless Screwdriver:

Schłodzona wódkę. pitą z kieliszka, należy zagryźć cząstką pomarańczy.

Melon Ball:

  • 40 ml likier melonowy
  • 80 ml sok pomarańczowy

Wszystkie składniki zmieszać z lodem w wysokiej szklance.

Southern Screw:

  • 40 ml Southern Comfort
  • 80 ml sok pomarańczowy

Sloe Comfortable Screw:

Do powyższej receptury (Southern Screw) dodaj 20 ml Sloe Gin.

Sloe Comfortable Screw with Bang:

Do powyższej receptury (Sloe Comfortable Screw) dodaj 10 ml Galiano nalanego na wierzch drinka.

 

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: