ArtykułyTechniczna konstrukcja koktajlu

Techniczna konstrukcja koktajlu

W Stanach furorę w mediach robi odkryta niedawno w tamtejszym Narodowym Archiwum, pochodząca z lat 70-tych plansza z technicznymi rysunkami zatytułowana „Konstruowanie koktajli”. Sensację wzbudza fakt, iż rzeczona plansza, która nie ma bynajmniej urzędowego charakteru, została przekazana do archiwum przez… Amerykańską Służbę Leśną.

Dwuwymiarowy rzut
Z pozoru normalna plansza z technicznymi rysunkami wykonana ręcznie w czasach nim komputery i programy graficzne stały się powszechne. Gdy jednak przyjrzeć się bliżej staje się jasne, że to żart i to żart całkiem niezły. „Konstruowanie koktajli” to plansza, na której za pomocą środków wyrazu należnych do świata nudnych i śmiertelnie poważnych rysunków technicznych przedstawiono w prosty sposób jak przyrządzać różnego rodzaju koktajle. Autor pewną ręką schematycznie przedstawił w dwuwymiarowym rzucie takie drinki jak martini, manhattan czy daiquiri. Pomiędzy przedstawieniami różnych koktajli widnieje legenda, która objaśnia znaczenie poszczególnych elementów planszy. Proste kształty symbolizują np. skórkę od cytryny albo kostkę cukru zaś wzorzyste pola znajdujące się wewnątrz kieliszków odpowiadają wybranym płynom np. wódce bądź sokowi pomarańczowemu. W prawym dolnym rogu widnieją podpisy dość kuriozalnie nazywających się osób, które rzekomo zaświadczyły, że podane przepisy są dobre. „Konstruowanie koktajli” to faktycznie bardzo zabawna plansza, nasuwa się jednak pytanie dlaczego została ona przekazana do Narodowego Archiwum przez Służbę Leśną?

Kowbojskie poczucie humoru

Sprawę zaczęli wyjaśniać poproszeni przez media o komentarz pracownicy Amerykańskiej Służby Leśnej. Rzecznik prasowy tej instytucji powiedział, że ktoś mógł uznać rzeczoną planszę za „zbyt porządnie wykonaną by ją wyrzucić” i w związku z tym przekazał ją do archiwizacji. Pewna pracownica wspomnianej służby przypuszcza natomiast, że plansza mogła się zawieruszyć pomiędzy poważnymi dokumentami i trafić razem z nimi do archiwum. Owa pracownica, imieniem Sharon Philips, twierdzi również, że wie kto jest autorem planszy. Według Philips autorem jest niejaki Cleve Ketcham, który był niegdyś pracownikiem Amerykańskiej Służby Leśnej. Niestety Ketcham już nie żyje, więc nie może tego osobiście potwierdzić. Za tym, że to on jest autorem może przemawiać to, że pośrodku planszy znajduje się odręczny podpis z jego nazwiskiem. Także to, co syn Ketchama powiedział prasie na temat ojca wskazywałoby na to, że Cleve K. faktycznie mógł stworzyć planszę zatytułowaną „Konstruowanie koktajli”. Syn zapamiętał ojca jako człowieka o „kowbojskim poczuciu humoru”, który lubił sprawiać by życie innych stawało się lepsze. Właśnie takim życie się stało ostatnio dzięki odkryciu planszy na której widnieje nazwisko Ketcham.
Arek Faruk
Arek Faruk
Barman z wieloletnim doświadczeniem. W wolnym czasie lubi pisać, nie tylko o alkoholach, ale o nich najprzyjemniej się pisze.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: