PoradnikiWegańskie drinki. Zamienniki składników w koktajlach i przepisy.

Wegańskie drinki. Zamienniki składników w koktajlach i przepisy.

Weganizm co raz mocniej zakorzenia się w naszej kulturze i co raz więcej osób decyduje się na taki styl diety. Czytając niektóre receptury na drinki możemy w nich znaleźć białko jaja kurzego czy masło, które nieco kłócą się z założeniami wegan. Na szczęście istnieją odpowiedniki tych składników, które wcale nie umniejszają smaku naszych ulubionych drinków!

Wegański zamiennik białka jajka

Whisky sour czy wódka sour to drinki, których nie sposób wyobrazić sobie bez puszystej pianki na górze! Pianka ta powstaje za sprawą dodania do szejkera (i reszty składników) białka z jaja kurzego, które też ma za zadanie wygładzić smak naszego napoju. Drinki typu sour możemy z powodzeniem zrobić bez dodatku białka, ale by zachować konwencję możemy dodać aquafaby. Jest to zalewa z puszki/słoika z ciecierzycą lub woda pozostała po gotowaniu suchej ciecierzycy. Aquafabę możemy znaleźć również w towarzystwie fasoli (również jako zalewy w puszce), jednak ta z ciecierzycy nie wpływa na smak przyrządzanych przez nas drinków.
Tak samo, jak w przypadku białka z jajka, aquafabę najlepiej jest najpierw wstrząsnąć ze wszystkimi składnikami bez lodu, a dopiero później z lodem – zabieg ten służy ubiciu aquafaby i powstania charakterystycznej pianki.

Wegański zamiennik masła

Sezon jesienno-zimowy obfituje w „grzańce” – wina, piwa i drinki podawane na ciepło. Kilka z nich w przepisach posiada masło, które nadaje przyjemnej oleistości, pełni smaku i – jak ja to nazywam – uczucia otulenia, które w zimowe wieczory idealnie wpisuje się w klimat kocyka, kominka i dobrej książki. Wybierając dietę wegańską wystarczy masło zamienić na odrobinę oleju kokosowego – uzyskamy ten sam efekt, podbity delikatnie o egzotyczną nutę. A skoro już przy egzotyce jesteśmy – olej kokosowy świetnie sprawdzi się w towarzystwie naszego ulubionego rumu, pomarańczy, cynamonu i goździków. Czyż nie brzmi to pysznie?
Wybierając olej kokosowy starajmy się wybierać ten nierafinowany – ma więcej właściwości prozdrowotnych. Nie zapominajmy też, iż mimo że ma dobry wpływ na nasz organizm i zdrowie to nie ma zera kalorii – warto używać go z głową 😉
Jeśli nie przepadamy za kokosem, możemy z powodzeniem użyć oleju kakaowego, masła shea, masła orzechowego lub poszukać masła wegańskiego na półkach z BIO żywnością.

Wegańskie zamienniki mleka i śmietany

Lekko „wzmocniona” czekolada na gorąco lub kakao czy kawa po irlandzku to idealny wybór dla zimowych łasuchów! Aby móc się nimi cieszyć bez wyrzutów sumienia warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

W przypadku czekolady na gorąco najlepiej użyć zmielonego ziarna kakaowca oraz mleka roślinnego. Na rynku mamy ich pełen wachlarz: mleko kokosowe, migdałowe, sojowe czy ryżowe dostępne są w każdym markecie, gdzieniegdzie można dostać też mleko kasztanowe, które idealnie pasuje do kakao.
Jak zimowe kakauko – to i pianki muszą być! W sklepach ze zdrową żywnością na pewno znajdziecie wegańskie pianki, które smakiem nie odbiegają od „normalnych”. Zamiast żelatyny w składzie znajdziemy agar (substancja żelująca, pochodzenia roślinnego), aquafabę i syrop kukurydziany. Zrobienie ich samodzielnie w domu nie przysparza większych problemów, a może sprawić wiele frajdy, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Jak sprawa się ma do kawy po irlandzku? Zwyczajowo naszą „kawkę z prądem” zwieńcza się bitą śmietaną. W sklepach można natrafić na wegańskie śmietany i śmietanki, jednak trzeba dobrze przeszukać sklepy w okolicy 😉 W wersji dla zdolnych, ale leniwych świetnym zamiennikiem będzie ubita trzepaczką twarda część mleka kokosowego (z puszki lub z kartonu) z odrobiną syropu cukrowego. Czas zaoszczędzony w ten sposób na bieganiu po sklepach można przeznaczyć na przyjemności, np. na czytanie naszych artykułów 😉

Wegańskie alkohole i dodatki do drinków

Po prawdzie – większość alkoholi jest wegańska, ponieważ powstaje ze zbóż. Specjalnie użyłam słowa „większość”, ponieważ niektóre likiery i kolorowe alkohole mogą być barwione karminami. Karminy (E120) to czerwony barwnik pochodzenia zwierzęcego (znany również pod nazwą koszenila). Spotkać go można też w produktach o smaku malinowym, truskawkowym czy wiśniowym albo w tajemniczych smakach owoców leśnych. Występuje nie tylko w produktach spożywczych – często używa się go jako barwnika do czerwonych farb, tonerów czy barwnika do ubrań. Spożywczym naturalnym zamiennikiem do koszenili jest burak, B karoten czy porzeczka. Jeśli na opakowaniu widnieje E124 to mamy do czynienia z czerwienią koszenilową – sztucznie uzyskanym barwnikiem. Ten nie jest świetną opcją, ale na pewno jest pochodzenia wegańskiego.

Mam wrażenie, że dość często się powtarzam w moich artykułach, ale co mi tam, powtórzę jeszcze raz – CZYTAJMY ETYKIETY! W dobie internetu każdy składnik możemy zgooglować i poszerzyć swoją wiedzę oraz świadomość produktu. Decydując się na eliminację pewnych produktów z diety tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na skład butelki czy zawartości opakowania, które trzymamy w rękach.

Przepisy na wegańskie drinki

Hot coconut rum

Potrzebne składniki:

  • 50 ml naszego ulubionego ciemnego rumu
  • Łyżeczka oleju kokosowego
  • 20 ml syropu cynamonowego*
  • Pół limonki
  • 150 ml wrzątku
  • Pomarańcza
  • 10 goździków

Potrzebne narzędzia:

  • Miarka kuchenna lub jigger
  • Ulubiony kubek 🙂

Sposób przygotowania – syrop cynamonowy:
500 ml cukru i 3 łyżeczki sproszkowanego cynamonu rozpuść w 500 ml gorącej wody. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Odstaw do ostygnięcia. Upraż na patelni laskę cynamonu (ok. 5 cm długości). Delikatnie rozbij ją w moździerzu, przełóż do garnka i zalej gorącą wodą (ok. 500 ml). Gotuj pod przykryciem ok. 5-10 minut, zdejmij garnek z gazu i dodaj 500 g cukru. Mieszaj, aż do rozpuszczenia cukru. Odstaw do ostygnięcia.

Zaczniemy od czasochłonnej dekoracji: ukrój plaster pomarańczy, podziel go na dwie części i w każdą wbij po pięć goździków. Odłóż dekorację na talerzyk.

Do swojego ulubionego kubka wlej przy pomocy jiggera lub miarki kuchennej 20 ml syropu cynamonowego i wyciśnij do kubka połówkę limonki. Zalej całość wrzątkiem mniej więcej do połowy i dodaj olej kokosowy. Mieszaj, aż olej się rozpuści. Przy pomocy miarki wlej do kubka 50 ml rumu i resztę wrzątku, kilkukrotnie zamieszaj.

Wrzuć do kubka wcześniej przygotowaną dekorację. Smacznego 🙂

Vegan sour

Potrzebne składniki:

  • 40 ml ulubionego trunku
  • sok z połowy cytryny
  • 20 ml syropu cukrowego
  • 3 krople Angostura Bitters
  • 3 łyżki aquafaby

Sposób przygotowania: Do niskiego szkła wsyp lód w celu schłodzenia go. Przy pomocy obieraczki lub noża wytnij kawałek skórki z cytryny – przyda się nam do dekoracji.
Przy pomocy miarki kuchennej/jiggera/kieliszka do wódki do szejkera wlej swój ulubiony alkohol, syrop cukrowy i wyciśnij sok z połówki cytryny. Dodaj 3 krople Angostury i aquafabę.
Całość najpierw wstrząśnij energicznie bez lodu, następnie dodaj lód do szejkera i ponownie energicznie wstrząśnij. Używając sitka barmańskiego lub małego sitka kuchennego przelej miksturę do niskiego szkła wypełnionego lodem. Udekoruj ładnie przyciętą skórką z cytryny (możesz użyć nożyczek z wzorkami).

Wegański Ramos Gin Fizz

Potrzebne składniki:

  • 60 ml ginu
  • 15 ml sok z cytryny
  • 15 ml sok z limonki
  • 3 łyżki aquafaby
  • 30 ml mleka roślinnego lub śmietanki wegańskiej
  • 2 łyżeczki drobno zmielonego cukru
  • 1/2 łyżeczki wody z kwiatów pomarańczy
  • Woda gazowana

Sposób przygotowania: Z pominięciem wody gazowanej, wszystkie składniki należy wstrząsnąć dwukrotnie – raz bez, a dopiero drugi raz z lodem. Następnie przelać z lodem do wyskokiego szkła i uzupełnić wodą gazowaną.

Angelika Leśniewicz
Angelika Leśniewicz
Barman, absolwentka Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów. Zanim trafiła na stołeczne salony zbierała doświadczenie w nadmorskich kurortach i Gdańsku w hotelach, klubach i restauracjach. Cztery lata fizyki technicznej zrobiła w dwa dni ;) Przez długi czas związana była z warszawskim cocktailbarem Kita Koguta, obecnie kieruje barem w Niewinnych Czarodziejach 2.0 na Powiślu. Od 2019 r wykładowca i trener w MSBiS. Konkursowo zadebiutowała w 2019 r w World Class Competition, gdzie dostała się do top 30. polskich barmanów jako najmłodsza uczestniczka. Mol książkowy, miłośniczka czekolady, tatuaży i dobrego Old Fashioned. Gaduła jakich mało, pragnie, aby goście odwiedzający ją w lokalu czuli się jak w domu.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
179,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: