Jest taki zawód, który wiąże się z poznawaniem pięknych kobiet, podróżowaniem po świecie i odwiedzaniem eleganckich kasyn czy restauracji. W dodatku w zawodzie tym wszystko to wolno robić na bani. Mowa oczywiście o pracy agenta MI6, czy też raczej jak przedstawiają ją filmy o Jamesie Bondzie – agencie 007.
Bond pije i to sporo. Ma to w zwyczaju od samego początku swej kariery, która jak wiadomo zaczęła się na kartach książek autorstwa Iana Flemminga. Już w pierwszej książce o Bondzie, Casino Royale, główny bohater potrafi w ciągu jednego dnia wypić prawie 400 ml czystego alkoholu. W pozostałych książkach z serii agent 007 również pije niemało. Wiadomo nawet dokładnie ile. Nie tak dawno zespół naukowców z jednego z brytyjskich uniwersytetów dokładnie przeanalizował nawyki alkoholowe powieściowego Bonda. Wychodzi na to, że słynny agent jako bohater Fleminga dziennie przyjmuje tyle alkoholu, ile znajduje się mniej więcej w litrze wina. Człowiek z krwi i kości, który by się tak prowadził, raczej nie byłby w formie pozwalającej ratować świat. Taka ilość alkoholu przyjmowana dzień w dzień skutkuje zazwyczaj problemami z wątrobą, impotencją lub wręcz przedwczesną śmiercią.
Jednak w fikcyjnym świecie, do którego należy Bond obowiązują inne prawa. 007, jak wiadomo pił, pije i pić będzie, choć wydaje się, iż z filmu na film ogranicza przyswajanie procentów. Paleta alkoholowa jaką od początku pojawienia się testował agent Jej Królewskiej Mości jest bardzo szeroka. Niektóre trunki pojawiały się tylko na chwilę, inne zaś zapuściły korzenie na stałe wpisując się w jego postać. Warto przypomnieć, jakimi trunkami raczył się agent 007 w filmach o swoich przygodach. Przy okazji warto wspomnieć, jakie oryginalne drinki z powieści nie zostały uwzględnione w wersjach filmowych.
Dr. No (1962)
To pierwsza adaptacja przygód agenta 007, zrealizowana na podstawie szóstej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga. Po raz pierwszy w rolę wcielił się Sean Connery, który w tej części głównie pił wódkę, choć pojawiły się również whisky oraz czerwone wino. Koktajlem flagowym tej części była Vodka Martini.
Vodka Martini
Potrzebne składniki:
- 60 ml wódki
- 10 ml wytrawnego wermutu
- skórka z cytryny
Sposób przygotowania:
Zamieszaj wszystkie składniki w szklanicy z lodem i odcedź do schłodzonego kieliszka. Jako dekorację użyj skórki z cytryny.
Pozdrowienia z Rosji (1963)
Drugi oficjalny film o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości, zrealizowany na podstawie piątej powieści Iana Fleminga. Po raz drugi w tytułową rolę wcielił się Sean Connery. Ponownie pitym koktajlem jest tu Vodka Martini, choć Bond sięga również po turecką Raki i szampana Tattinger Blanc de Blanc. Drinkiem występującym tylko w noweli jest Americano.
Americano
Potrzebne składniki:
- 30 ml słodkiego wermutu
- 30 ml Campari
- 10 ml wody gazowanej
Sposób przygotowania:
Do niskiej szklanki wypełnionej lodem wlej w kolejności składniki. Delikatnie zamieszaj i dekoruj plastrem pomarańczy.
Goldfinger (1964)
Trzeci oficjalny film oparty na siódmej powieści o Jamesie Bondzie. Ponownie głównego bohatera zagrał Sean Connery. Tradycyjnie pije Vodka Martini, ale również kosztuje orzeźwiającego Mint Julep, puszczając również oko do brandy i szampana Dom Perignon.
Mint Julep
Potrzebne składniki:
- 60 ml amerykańskiej bourbon whiskey
- 20 ml syropu cukrowego
- 8 listków mięty
Sposób przygotowania:
Na dnie szejkera wygnieć listki mięty. Dodaj pozostałe składniki. Wstrząśnij z lodem i odcedzić do miedzianego lub stalowego kubka wypełnionego kruszonym lodem. Do dekoracji użyj kiść mięty.
Operacja Piorun (1965)
Czwarty film z serii o Jamesie Bondzie, nakręcony na podstawie siódmej powieści o losach agenta 007. Znowu w główną rolę wcielił się Sean Connery, popijający Vodka Martini, Dom Perignon i czerwone wino, ale również Rum Collins. W filmie pominięto deserowy Stinger.
Rum Collins
Potrzebne składniki:
- 40 ml białego rumu
- 100 ml wody gazowanej
- 10 ml soku z limonki
- 10 ml soku z cytryny
- 20 ml syropu cukrowego
Sposób przygotowania:
Do szejkera wlej wszystkie składniki (oprócz wody gazowanej!) i energicznie wstrząsaj przez około 10-15 sekund. Całość przelej do wysokiego szkła wypełnionego świeżym lodem, a następnie uzupełnij wodą gazowaną. Ostatnim krokiem do koktajlu doskonałego jest garnish! Jako dekoracji użyj cząstkę limonki… i gotowe!
Stinger
Potrzebne składniki:
- 60 ml brandy
- 30 ml białego likieru miętowego
Sposób przygotowania:
Do niskiej szklanki wypełnionej lodem wlej w kolejności składniki. Delikatnie zamieszaj. Do dekoracji można użyć kiść mięty.
Żyje się tylko dwa razy (1967)
Piąty film o agencie 007 będący adaptacją dwunastej powieści Iana Fleminga. Główną rolę ponownie zagrał Sean Connery. Jest to pierwszy film, w którym James Bond nie konsumuje nie tylko sławnego wstrząśniętego Vodka Martini, ale również jakiegokolwiek mieszanego drinka. Poświęca się degustacji orientalnych alkoholi w czystej postaci. W trakcie filmu wypija sake, japońską whisky i tajską wódkę oraz szampana Dom Perignon.
W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (1969)
Szósty film o przygodach Jamesa Bonda zrealizowany na podstawie jedenastej powieści Iana Fleminga. W główną rolę pierwszy i ostatni raz wcielił się George Lazenby. Nowy bohater nie wnosi nowych preferencji koktajlowych. Popija swoje Martini oraz Dom Perignon, Zwilża gardło piwem, czerwonym winem oraz whisky wymieszaną z wodą. W powieści dodatkowo pije wódkę z tonikiem wspartą kilkoma chlustami Angostura bitters oraz kawę wymieszaną z brandy.
Diamenty są wieczne (1971)
W siódmej odsłonie przygód znanego agenta, po raz kolejny, a zarazem ostatni, w rolę bohatera wciela się Sean Connery. Film nakręcono na podstawie czwartej powieści o Jamesie Bondzie. Nasz bohater ponownie nie zaskakuje innowacyjnością koktajlową, pije swoje Martini, a do tego Bourbon, wino wzmocnione Sherry oraz francuskie czerwone wino Mouton Rothschild. W filmie pominięto występujące w powieści: Old Fashioned, Black Velvet oraz Irish Coffee.
Old Fashioned
Potrzebne składniki:
- 60 ml amerykańskiej Bourbon whiskey
- 10 ml syropu cukrowego
- 2 dashe angostury
Sposób przygotowania:
Zamieszaj wszystkie składniki łyżką barmańską w niskiej szklance powoli dodając kolejne kostki lodu. Jako dekoracji użyj wisienki koktajlowej i skórki z pomarańczy.
Black Velvet
Potrzebne składniki:
- 50 ml szampana
- 50 ml piwa Guinness
Sposób przygotowania:
Do schłodzonego kieliszka od szampana wlej delikatnie szampan. Następnie wlej po łyżeczce, tak żeby utworzyć warstwę, Guinnessa.
Irish Coffee
Potrzebne składniki:
- 30 ml Irish whiskey
- 60 ml świeżo zaparzona kawa
- 15 ml syrop cukrowy
- 30 ml śmietanka
Sposób przygotowania:
Szkło ogrzej za pomocą gorącej wody. Następnie wlej do niego whiskey, ciepłą kawę oraz syrop cukrowy i dokładnie zamieszaj. Na wierzchu ostrożnie ułóż śmietankę, wlewając ją po tylnej ściance łyżki barmańskiej. Tak przygotowany koktajl udekoruj kilkoma ziarenkami kawy. Gotowe!
Żyj i pozwól umrzeć (1973)
Ósmy film z serii, zrealizowany na podstawie drugiej powieści o agencie 007 oraz pierwszy, gdzie w rolę główną wcielił się Roger Moore. Wraz z nowym bohaterem pojawia się nowy koktajl, czyli Sazerac. Ponadto Roger Moore pije szampany Dom Perignon i Bollinger oraz Bourbon.
Sazerac
Potrzebne składniki:
- 10 ml absyntu
- 40 ml koniaku lub żytniej whiskey
- 3 dashe Peychaud’s Bitters
- 5 ml syropu cukrowego
Sposób przygotowania:
Do niskiej szklanki wypełnionej lodem wlej absynt. Do szklanicy barmańskiej dodaj pozostałe składniki oraz lód. Dokładnie wymieszaj. Wyrzuć lód wraz z absyntem z niskiej szklanki. Do tak schłodzonego i zaromatyzowanego absyntem szkła, odcedź bez lodu zawartość szklanicy. Dekoruj skórką z cytryny.
Człowiek ze złotym pistoletem (1974)
Dziewiąty film z serii zrealizowano na podstawie trzynastej opowieści o agencie Jej Królewskiej Mości. Po raz drugi w roli bohatera obsadzono Rogera Moora, który tym razem kieruje swoje kubki smakowe w kierunku lekkich trunków: szampana, wina musującego i czerwonego wina. W powieści ponadto występuje Pink Gin czyli Martini z Angosturą w miejsce wermutu.
Pink Gin
Potrzebne składniki:
- 60 ml ginu
- 2 dashe Angostura bitters
Sposób przygotowania:
Zacznij od schłodzenia kieliszka, w którym podasz Pink Gin – napełnij go lodem i odstaw na czas przygotowania koktajlu lub wstaw na kilka minut do zamrażarki. Następnie przygotuj szejker i wsyp do niego lód. Za pomocą jiggera lub marki kuchennej odmierz dokładne ilości składników i wlej je do szejkera. Całość energicznie wstrząśnij i za pomocą sitka barmańskiego odcedź do przygotowanego wcześniej kieliszka (bez lodu). Tak przygotowany koktajl udekoruj za pomocą skórki z cytryny.
Szpieg, który mnie kochał (1977)
W dziesiątym filmie opartym o dziesiątą powieść Iana Fleminga, po raz trzeci w rolę Jamesa Bonda wcielił się Roger Moore. Popija sprawdzone już Vodka Martini, a do tego smakuje białego wina oraz szampana Dom Perignon.
Moonraker (1979)
Czwarty występ Rogera Moora – w jedenastym odcinku – nakręconym na podstawie trzeciej powieści o agencie 007. W tej części Bond pije dość ostrożnie sięgając tylko po Vodka Martini i szampana.
Tylko dla twoich oczu (1981)
W dwunastej części rolę Bonda ponownie powierzono Rogerowi Moorowi. W filmie poza szampanem i białym winem, nasz agent popija greckie Ouzo oraz niemieckie Gluhwein, czyli grzane wino. W filmie pominięto klasyczne Negroni.
Negroni
Potrzebne składniki:
- 30 ml ginu
- 30 ml Campari
- 30 ml słodkiego wermutu
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wlej w kolejności do niskiej szklanki wypełnionej lodem. Zamieszaj. Do dekoracji użyj skórki z pomarańczy.
Ośmiorniczka (1983)
W trzynastej filmowej części przygód Bonda, po raz szósty oglądamy Rogera Moor’a, który po raz kolejny udowadnia, iż woli podboje miłosne, niż podboje koktajlowe. W tej części spokojnie dawkuje szampana oraz Vodka Martini.
Zabójczy widok (1985)
Roger Moore siódmy i niestety ostatni raz zagrał agenta Jej Królewskiej Mości. Po raz pierwszy za to w filmie nie pojawia się Vodka Martini. Bond mocno popija szampan Bollinger oraz wino Lafite Rothschild.
W obliczu śmierci (1987)
W piętnastej części przygód, w rolę agenta po raz pierwszy wcielił się Timothy Dalton. Powraca Vodka Martini, strumieniami leje się szampan, a z mocnych trunków pojawia się Bourbon.
Licencja na zabijanie (1989)
Po raz drugi i ostatni, w rolę Jamesa Bonda w szesnastym z kolei filmie z serii, wcielił się Timothy Dalton. W filmie królują oczywiście Vodka Martini oraz szampan, ponadto po raz pierwszy w historii pojawia się piwo, a konkretnie Budweiser serwowany z limonką.
Golden Eye (1995)
To pierwsza odsłona przygód Jamesa Bonda, gdzie w rolę bohatera wcielił się Pierce Brosnan. Popija szampana, Bourbon zamienia na Tennessee Whiskey i zamawia Vodka Martini, którego… nie wypija.
Jutro nie umiera nigdy (1997)
W osiemnastej części przygód agenta Jej Królewskiej Mości ponownie zagrał Pierce Brosnan. Menu koktajlowe ponownie nie jest ekstrawaganckie. Bond pije oczywiście Vodka Martini, szampana oraz spore ilości Bourbona.
Świat to za mało (1999)
Kolejna część przygód, ale ten sam Pierce Brosnan, który ponownie nie wybrzydza i nadal konsumuje swoje sprawdzone trunki, szampan Bollinger i Vodka Martini.
Śmierć nadejdzie jutro (2002)
Dwudziesta część serii i ostatni występ Pierca Brosnana. Tym razem nasz agent daje się porwać fantazji i poza standardowymi już Vodka Martini i szampanem, pije Mojito.
Mojito
Potrzebne składniki:
- 40 ml jasnego rumu
- 20 ml syropu cukrowego lub 2-3 łyżeczki cukru
- 2 ćwiartki limonki
- 6 listków mięty
- woda gazowana
Sposób przygotowania:
Przygotuj limonkę – dokładnie ją umyj i sparz we wrzątku. Następnie delikatnie ją wygnieć. Odkrój “końce” limonki, postaw ją w pionie na płaskiej części i przekrój na pół. Z połówki limonki wykrój kręgosłup (zawiera dużo goryczy). Następnie pokrój limonkę na mniejsze części. W wysokiej szklance umieść pokrojone cząstki limonki, dodaj 2-3 łyżeczki cukru i wygnieć muddlerem. Dodaj liście mięty i delikatnie ugnieć muddlerem. Uzupełnij szklankę kruszonym lodem. Dodaj 40 ml rumu. Zamieszaj wszystko łyżką barmańską. Ponownie dodaj kruszonego lodu i uzupełnij wodą gazowaną.
Casino Royale (2006)
Dwudziesty pierwszy film z serii, został nakręcony na podstawie pierwszej powieści o przygodach Jamesa Bonda, napisanej w 1953 roku. W tej ekranizacji po raz pierwszy w rolę agenta wcielił się Daniel Craig, który poza konsumpcją rumu z wodą gazowaną, kilku whisky i szampana Bollinger, pije kultowy Vesper.
Vesper
Potrzebne składniki:
- 20 ml czystej wódki
- 60 ml ginu
- 10 ml Lillet blanc
Sposób przygotowania:
Przygotuj kieliszek, w którym podasz koktajl – w celu schłodzenia wypełnij lodem i pozostaw na czas przygotowania drinka lub umieść w zamrażarce na kilka minut. Do przygotowanego szejkera z lodem wlej wszystkie składniki i wstrząśnij. W dokładnym odmierzeniu ilości składników koktajlu pomoże Ci jigger lub miarka kuchenna. Tak przygotowanego drinka za pomocą sitka barmańskiego odcedź do schłodzonego kieliszka. Ostatnim krokiem do koktajlu doskonałego jest garnish. Udekoruj drinka skórką z cytryny.
Quantum of Solace (2008)
Drugi występ Daniela Craiga, który pozostaje wierny tradycji picia swojego Vesper. Ponadto zwilża gardło piwem, białym winem i whisky.
Skyfall (2012)
W tej dwudziestej trzeciej części, Daniel Craig wraca do kultowego Vodka Martini, „na legalu” pije już Heinekena i raczy podniebienie paletą wspaniałych szkockich whisky single malt.
Spectre (2015)
Film nie przynosi żadnych zmian w preferencjach alkoholowych Daniela Craiga. Pije Vodka Martini, szampana Bollinger i single malt szkocką whisky.
Nie czas umierać (2021)
W dwudziestej piątej części przygód agenta 007, po raz piąty i ostatni widzimy Daniela Craiga. Pije mało i to naprawdę mało jak na siebie. Dwa razy Vesper, piwo, trzy razy whisky i kieliszek czerwonego wina.
Wpadnij na YouTube MÓJ BAR i zobacz:
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/James_Bond_(seria_film%C3%B3w)#Licencja_na_zabijanie_(1989)
- https://www.thespruceeats.com/james-bond-drinks-760178
- https://www.thegentlemansjournal.com/the-cocktails-of-james-bond/
- https://www.drinkswithbond.com/
- https://www.masslive.com/entertainment/2021/10/wine-press-licensed-to-drink-every-cocktail-wine-in-every-james-bond-movie.html
- https://www.mitchellcooper.co.uk/the-cocktails-of-james_bond
- https://www.youtube.com/watch?v=VcGBRy6fn6M