ArtykułyJarosław Buss - o inwestowaniu w whisky

Jarosław Buss – o inwestowaniu w whisky

We współczesnych, bardzo zmiennych, czasach inwestorzy poszukują nowych klas aktywów oraz możliwości dywersyfikacji swojego portfela. Coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę alkoholi mocnych, wśród których silną pozycję zajmuje whisky, stanowiąca ciekawą alternatywę dla niskooprocentowanych lokat bankowych. Jej pozycja umocniła się szczególnie w latach 2007 – 2009 – kiedy gospodarkę dotknął światowy kryzys gospodarczy whisky okazała się być odporna na wahania rynkowe,  stając się dużym i atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym. Rosnące zainteresowanie inwestowaniem w whisky to efekt trwającej od kilku lat hossy na tym rynku. Na świecie powstaje coraz więcej destylarni, a oferta konkretnych marek stale się powiększa. Popyt na ten alkohol dotarł również do Polski, gdzie nie tylko coraz bardziej doceniamy ten trunek w konsumpcji, ale także widzimy w nim okazję do zarobku.

Perspektywy rynku whisky w Polsce

Obecnie segment whisky to, według raportu IWSR (International Wine&Spirit Research), druga największa i najszybciej rosnąca kategoria alkoholi w Polsce[i]. Co istotne, ostatnich wzrostów – w dłuższej perspektywie czasu – nie zahamowała ani pandemia koronawirusa, ani wzrost akcyzy, czy nawet Brexit. Dalsze wzrosty dynamiki są bardzo możliwe – zwłaszcza w przypadku droższych odmian tego trunku. Potwierdzają do dane opublikowane w 11. edycji raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, przygotowanej przez firmę doradczą KPMG.  Wynika z nich, że  napoje wysokoprocentowe odpowiadają za 75% całego segmentu, z czego aż 87,6% to część przypadająca na whisky i whiskey. Równocześnie autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że w kolejnych latach whisky ma jeszcze umocnić swoją pozycję w Polsce, z prognozowanym średniorocznym wzrostem wynoszącym 6,2%[ii].

Potencjał inwestycyjny whisky

Indeks Rare Whisky Apex 1000,  śledzący zachowanie 1000 butelek whisky o największym potencjale inwestycyjnym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o ponad 10-proc. (10.14%). Z kolei w perspektywie ostatnich trzech lat indeks ten zwiększył swoją wartość o 35,76-proc. Inny indeks – Rare Whisky Icon 100, który dla odmiany monitoruje zachowanie stu najbardziej pożądanych inwestycyjnie butelek whisky, urósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 26.07%. Dla porównania, najlepsze lokaty dają zwrot z inwestycji w skali roku na poziomie 3-proc[i].

Whisky z destylarni GlenDronach wśród najbardziej inwestycyjnie pożądanych butelek

W zestawieniu Rare Whisky Icon 100 znajdują się dwie pozycje pochodzące z destylarni Glendronach: 25-letnia wersja zabutelkowana w 1993 roku oraz 33-letnia Oloroso sherry casks.

Potencjał inwestycyjny whisky GlenDronach można zaobserwować również na przykładzie selekcji BATCH 11, w której znajdowała się zabutelkowana beczka numer 2920 (cask 2920) – Pedro Ximenez, 43 yo, 1971. Jej rekomendowana cena wynosiła 890 funtów za tę butelkę. Dziś okazyjnie można ją nabyć w cenie 3600 funtów, w jej wartość rynkowa sięga poziomu nawet 8000 funtów (9500 euro). Na początku roku do unikalnych ekspresji, pochodzących z tej szkockiej destylarni dołączyła The GlenDronach Aged 50 Years, która niewątpliwie również stanie się ciekawą propozycją inwestycyjną.

Metody inwestowania w whisky

Osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky mogą zdecydować się na jedną z dwóch, podstawowych, metod.  Pierwsza to zakup beczek w destylarniach, które uruchomiły program, tzw. private cask. Whisky spoczywa wówczas na miejscu w destylarni, a klient, regularnie otrzymując próbki, ma możliwość kontrolowania tego, jak z biegiem lat rozwija się jej jakość. Druga metoda, to nabywanie kolekcjonerskich butelek poprzez aukcje lub bezpośrednio od importerów.

The GlenDronach Aged 50 Years, Adam Frankowski i Stewart Buchanan

Inwestowanie w whisky – na co zwrócić uwagę?

O potencjale inwestycyjnym danej whisky świadczą przede wszystkim takie cechy trunku jak: wiek, rocznik, jakość oraz renoma destylarni. Szczególnie istotna przy cenach whisky jest informacja o tym, czy dana destylarnia prowadzi jeszcze działalność, czy też zamknęła już swoje podwoje. Liczy się również sposób zabutelkowania, liczba wypuszczonych na rynek egzemplarzy, oprawa, czy unikatowe cechy trunku, a więc elementy, które decydują o tym, że dana butelka jest rzadkim okazem kolekcjonerskim. Ważne są również przyznane nagrody i wyróżnienia. Dlatego też osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky powinny śledzić wyniki najbardziej prestiżowych konkursów branżowych, między innymi, corocznego World Whiskies Awards w Londynie.

O autorze

Jarosław Buss — od ponad 25 lat związany jest ze światem whisky oraz innych luksusowych trunków. Organizator corocznego Whisky Live Warsaw, największego i najbardziej prestiżowego festiwalu whisky w Polsce. Właściciel firmy Tudor House Ltd., zajmującej się importem, między innymi, dystrybucją luksusowych marek alkoholowych. Współpracuje z największymi światowymi organizacjami branżowymi, m.in.: International Wine&Spirit Research (IWSR) czy Scotch Whiskey Association (SWA). Publicysta i autor wielu artykułów i opracowań o tematyce whisky. Pisuje m.in. do: dziennika „Rzeczpospolita”, magazynu „Forbes” czy portalu Money.pl. Prowadzi swój kanał w serwisie YouTube.pl – „Jarek Buss o whisky”. Za swoją wiedzę oraz wkład w promocję whisky uhonorowany został zaproszeniem – jako pierwszy Polak w historii – do sędziowania na prestiżowych, dorocznych zawodach World Whiskies Awards (Londyn).

[i] https://www.bankier.pl/oszczedzanie/ranking/najlepsze-lokaty-12-miesiecy

[i] Urszula Wolska, Domestic Volume Report 2020, All Categories Poland

[ii] KPMG.pl, Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja XI. Marzec 2021 r.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
179,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: