Zaczęła się wiosna wraz z którą pojawiły się pierwsze kwiaty. Ich widok generalnie cieszy ludzi, którzy w większości uważają, że kwiaty są piękne. Niektórzy tymczasem nie bez przyczyny uważają, że kwiaty są smaczne i że należy je jeść.
Mimo że jedzenie kwiatów może z początku wydać się rzeczą nietypową to gdy się dobrze zastanowić okazuje się, że wykorzystywanie kwiatów do celów gastronomicznych jest mocno ugruntowane w naszej kulturze. W końcu niemal każdy z nas słyszał np. o ciastach robionych z dodatkiem wody różanej czy też kwiatów lawendy. Kwiaty w potrawach bądź napojach potrafią być zarówno pięknym jak i smacznym dodatkiem. Właśnie zaczyna się sezon na kwiaty, także osoby zainteresowane spożywczą konsumpcją ozdobnych płatków będą miały teraz ku temu dogodną sposobność. Zanim jednak przystąpimy do pałaszowania kwiatków warto odkurzyć sobie kilka prawd na temat wykorzystywania ich w kuchni i za barem.
1) Nie wszystkie kwiaty są jadalne. Niektóre jak np. konwalie, hortensje czy też żonkile są wręcz trujące. Zanim zdecydujemy się wykorzystać kwiaty danego rodzaju do robieniu dania bądź napoju musimy upewnić się, że są one jadalne. O poradę najlepiej zapytać botanika lub sprzedawcę. Do jadalnych kwiatów zalicza się np. goździki, stokrotki bądź nasturcje.
2) Kwiatów, które chcemy jeść nie kupuje się w kwiaciarni, na targu ani na ulicy. Kwiaty dostępne w takich miejscach przed wystawieniem na sprzedaż są bardzo często specyficznie nawożone i pryskane specjalnymi pestycydami i z tej racji nie nadają się do użycia w kuchni.
3) Kwiaty które posłużą nam do robienia jedzenia bądź napojów, oprócz tego, że muszą być jadalne, nie mogą być także na żadnym etapie swojego życia traktowane chemią. Najlepiej wyhodować jadalne kwiaty samemu w doniczce lub ogrodzie. Można je także pozyskać od zaufanej osoby lub nabyć w sklepie ekologicznym bądź od wyspecjalizowanego sprzedawcy.
4) Transport jadalnych kwiatów do kuchni bądź za bar powinien odbywać się w warunkach zapewniających kwiatom dostęp powietrza. Można posłużyć się do tego typu transportu np. materiałową torbą.
5) Przed wykorzystaniem kwiatów do robienia jedzenia bądź napojów należy je dokładnie, ale delikatnie oczyścić wodą, a następnie osuszyć np. na ręczniku papierowym. Na świeżych kwiatach mogą znajdować się resztki ziemi bądź owady, które nie powinny dostać się do przygotowywanych przez nas przysmaków.
6) Warto pamiętać, że niektórzy mają alergię na kwiaty. Aby domowym sposobem sprawdzić czy jest się uczulonym na kwiaty można zjeść niewielką ich ilość a następnie obserwować reakcję swojego organizmu. Jeśli nie będzie żadnych negatywnych objawów możemy uznać, że jedzenie kwiatów nie stanowi dla organizmu problemu.
Przykłady kwiatów jadalnych: aksamitka, bratek duży, czarnuszka, goździk drobny, goździk duży, kwiat bazylii, kwiat cukinii, kwiat czosnku, kwiat szczypiorku, nagietek, nasturcja, pelargonia, róża, stokrotka, storczyk biały, storczyk tygrysi.