PoradnikiJak pić whisky? Podczas degustacji, dla przyjemności i w drinkach.

Jak pić whisky? Podczas degustacji, dla przyjemności i w drinkach.

Jak pić whisky? No właśnie, chyba żaden alkohol nie wzbudza tak wielu kontrowersji jak whisky, a największe spory toczą się wokół sposobów jej konsumpcji. Jedni piją tylko tak  jak podczas degustacji czyli w formie czystej, inni  dla przyjemności z jedną kostką lodu, zaś pozostali nie wyobrażają sobie spożywania whisky pod inną postacią, niż słusznie rozcieńczoną w drinkach. Jak jest naprawdę, czyli jak pić whisky? 

Jak pić whisky podczas degustacji?

Jest takie szkockie powiedzenie, które mówi „Nigdy nie pij whisky z wodą i nigdy nie pij wody bez whisky”, ale tak naprawdę nawet sami Szkoci podczas degustacji łączą whisky z choć odrobiną wody. Pamiętajmy, że co innego jest degustować nowo spotkany trunek, a co innego pić dla przyjemności bez potrzeby rozkładania whisky na części pierwsze. Whisky nie może zawierać mniej alkoholu niż 40%, a taka moc otumania nasz najważniejszy zmysł oceny czyli zapach. Dlatego pijąc whisky podczas degustacji za pierwszym pociągnięciem nosa delikatnie sprawdza się aromat trunku, ale już następnie dodaje trochę wody w celu obniżenia jego mocy. Najlepiej w tym przypadku zastosować specjalne zakraplacze dozując taką ilość kropli, aby whisky się otworzyła ale nie rozwodniła. Obniżenie mocy powoduje, iż nasz nos nie jest podrażniony alkoholem i może spokojnie skupić się na wyłapywaniu delikatnych aromatów. 

Jak pić whisky dla przyjemności? 

Dokładnie w taki sposób, jaki nam odpowiada – w końcu, picie whisky ma NAM sprawiać przyjemność, a nie być zgodne z tym, jak inni to sobie wyobrażają. Można oczywiście pić cały czas whisky tak jak podczas degustacji, ale częściej spotkać można osoby pijące ten złocisty trunek z jedną lub kilkoma kostkami lodu. Ten sposób picia ma pewne zalety, ale i wady. Po pierwsze zgodnie z tym, co zostało już powiedziane trunek jest powoli  rozcieńczany ale również w tym samym czasie jest schładzany, a pamiętajmy, iż niska temperatura zmniejsza naszą percepcję aromatyczną. Można pić whisky dla przyjemności na sposób amerykański, czyli rozcieńczoną wodą gazowaną w proporcjach nawet 1:2. Metoda ta ma jedną podstawową zaletę, pozwala częściej sięgać po szklaneczkę jednak w tym wypadku trunek jest mocno rozcieńczony.

Jak pić whisky w drinkach?

Jeżeli chodzi o drinki z whisky, to częściej bazują one na whiskey amerykańskiej niż szkockiej, irlandzkiej czy japońskiej. Nie jest to wynikiem tego, iż produkty ze Stanów Zjednoczonych traktuje się jak drugi sort, lecz raczej tego, iż sami amerykanie lubią swoją whiskey mieszać w przeróżnych drinkach. Co by nie mówić, to „amerykańska” z colą, lemoniadą lub sokiem jabłkowym jest połączeniem bardzo przyjemnym i łatwym w piciu. Jak pić drogą whisky w drinkach? No cóż, samo pojęcie drogiej whisky nie jest jednoznaczne. Jak to się mówi: „kto bogatemu zabroni?”, jednak przez sam szacunek do whisky i osób ją wytwarzających, unikałbym mieszania w drinkach whisky drogiej. Zawsze jednak musimy pamiętać, iż picie whisky ma nam sprawiać przyjemność, w związku z tym pijmy ją tak, aby dostarczyła nam jak najwięcej tej przyjemności. 

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: