Nalewka z jeżyn jest alkoholem wybitnym, eleganckim i dystyngowanym. Wynika to w dużej mierze z tego iż same jeżyny mają w sobie coś królewskiego. Nie są tak pospolite jak truskawki czy też tak proste w smaku jak maliny. Jeżyny, a za czym idzie nalewka z jeżyn mają w sobie to coś. Unikalne połączenie słodyczy, kwasowości i cierpkości. Poniżej przepis na domową nalewkę z jeżyn, która pozwala zamknąć bogactwo tych owoców w butelkę.
Jak zrobić nalewkę z jeżyn?
Potrzebne składniki i narzędzia:
- 1kg jeżyn
- 0,5l spirytusu
- 200 ml wody
- 50 ml miodu
- Słój o pojemności nie mniejszej niż 2l
- Zamykana butelka o pojemności nie mniejszej niż 0,75l
Sposób przygotowania:
Jeżyny przede wszystkim należy dokładnie umyć i oczyścić. Dla pewności, iż wśród owoców nie znajdują się „nieproszeni goście” należy moczyć jeżyny przez około 20 minut w zimnej osolonej wodzie (łyżka stołowa soli na litr wody). Następnie wyławiamy i płuczemy owoce w zimnej wodzie, przekładamy do wyparzonego słoja i zalewamy roztworem wody i spirytusu. Szczelnie zamykamy słój i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na około 12 tygodni. Po tym czasie filtrujemy płyn przez gazę i przelewamy do butelki, dodajemy miód i mocno wstrząsamy. Odstawiamy na 2 tygodnie dla pełnej maceracji, pamiętając o tym by codziennie wstrząsać butelką.
Z czym pić nalewkę z jeżyn?
Po za oczywistymi metodami picia czyli w formie czystej, na lodzie lub w rozgrzewającej herbatce, nalewkę z jeżyn można pić w drinkach. Najlepszymi drinkami do wypróbowania z nalewką z jeżyn są: The Legend czy Bramble.