PoradnikiPrzepis na nalewkę z czarnej porzeczki. Z czym pić?

Przepis na nalewkę z czarnej porzeczki. Z czym pić?

Nalewka z czarnej porzeczki czyli tak zwana smorodinówka jest jedną z ciekawszych w smaku nalewek. Ponieważ owoce czarnej porzeczki mają po za słodkim, kwaśno-cierpki smak, dlatego finalna nalewka też będzie wielowarstwowa w smaku. Bardzo zróżnicowany smak nalewki powoduje, iż jest ona bardzo wszechstronna w zastosowaniu w drinkach. Poniżej przepis na nalewkę z czarnej porzeczki oraz na jej wersję z miodem i wanilią.

Przepis na nalewkę z czarnej porzeczki

Potrzebne składniki i narzędzia:

  • 1kg czarnych porzeczek
  • 0,5l spirytusu
  • 200 ml wody
  • Syrop cukrowy powstały z połączenia 0,5kg cukru i 0,5l wody.
  • Słój o pojemności 2l
  • Dwie zamykane butelki o pojemności 0,75l
  • Sito
  • Lejek

Sposób przygotowania:

Porzeczki dokładnie umyj razem z gałązkami. Usunięcie wcześniejsze gałązek może spowodować naruszenie struktury owocu i zbędne nasączenie wodą podczas mycia. Następnie usuń gałązki. Wyparz słój i przesyp owoce. Zmieszaj spirytus z wodą w podanych powyżej ilościach i zalej owoce. Zakręć szczelnie i odstaw w ciemne i chłodne miejsce na ok. 1,5 miesiąca. Wstrząsaj zawartość raz dziennie. Po oznaczonym czasie odcedź płyn ze słoja w równych ilościach do przygotowanych butelek. Przygotuj syrop cukrowy i po ostudzeniu przelej po równo do wspomnianych butelek. Szczelnie zamknij i pozostaw w chłodnym i ciemnym miejscu nawet do roku w celu pełnej maceracji.

Przepis na nalewkę z czarnej porzeczki z miodem

Przy przygotowaniu nalewki z czarnej porzeczki z miodem postępuj tak samo jak powyżej, jednak zamiast syropem cukrowym uzupełnij roztworem miodu i wody w proporcjach 1-1.

Przepis na nalewkę z czarnej porzeczki z wanilią

Przy przygotowaniu nalewki z czarnej porzeczki z wanilią postępuj tak samo jak powyżej, jednak przygotuj syrop waniliowy i nim finalnie uzupełnij butelki. Aby uzyskać syrop waniliowy, rozkrój wzdłuż trzy laski wanilii, gotuj z wodą i cukrem na małym ogniu przez 30 minut. Ostudź i uzupełnij butelki.

Jak pić nalewkę z czarnej porzeczki?

Nalewkę z czarnej porzeczki można pić w formie czystej, na lodzie lub w drinkach takich jak: Kir Royale lub w Wódka Sour użytą w miejsce klasycznej wódki.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: