Skoro wino jest najstarszym alkoholem świata to shrub musi być najstarszym drinkiem. Shrub to nic innego jak połączenie octu winnego, czy też jakiegokolwiek innego octu, z syropem i owocami. Brzmi Mało apetycznie? Błąd. Shruby są bardzo smaczne i przydatne. Orzeźwiają, a z uwagi na swoją kwasowość pobudzają ślinianki i soki trawienne będąc bardzo dobrym aperitifem. Są również dobrym nośnikiem aromatów i doskonale mogą zastąpić przesłodzone likiery czy syropy.
Shrub – historia powstania
Słowo Shrub pochodzi od arabskiego słowa „sharba” czyli drink. Słowo to również dało początek bardziej znanym nam słowom takim jak syrop czy sorbet. Pierwsze shruby powstały kilka tysięcy lat temu na terenie obecnej Turcji i Persji. Ponieważ klimat nie sprzyjał przechowywaniu świeżych owoców, zalewano je octem, który podobnie jak alkohol pozwalał na dłużej zachować ich aromat. Wraz ze wzrostem popularności na bliskim wschodzie, shruby dotarły do Europy, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Swój szczyt popularności shruby datują na okres prohibicji, kiedy to niedostępny alkohol zmuszał do sięgania po bardziej wyraziste trunki niż dostępna lemoniada. Wraz z uchyleniem prohibicji historia shrubów się urywa. Dopiero niedawno barmani w poszukiwaniu alternatywy do cytrusów, powrócili do używania shrabów jako składników wnoszących do drinków zarówno dodatkowych aromatów jak i tak potrzebnej kwasowości.
Shrub – sposób przygotowania
Shruby są bardzo proste i stosunkowo tanie w przygotowaniu. Co więcej , swobodnie można je przechowywać przez dłuższy okres czasu. Najbardziej znane są dwa sposoby przygotowywania shrubów. Sposób na ciepło jest szybszy ale pozbawia części aromatów użytych składników. Polega na tym iż rozdrobnione owoce, warzywa, czy też ich mieszankę wspartą ziołami podgrzewa się na patelni wraz z cukrem i wodą. Po uzyskaniu konsystencji syropu i wystudzeniu, odcedzamy gotowy płyn i łączymy z octem w proporcjach według własnego uznania. Metoda na zimno nie jest bardziej pracochłonna, ale nie da się jej wykonać w przeciągu godziny tak jak tą na ciepło. Podczas przygotowywania shrubu metodą na zimno, łączymy rozdrobnione składniki z cukrem w misce i pozostawiamy na dwa dni. Cukier wyciągnie sok ze składników i uformuje syrop, który po odcedzeniu łączymy z octem.
Praca domowa – Shrub z czarnej porzeczki i Pompier drink
Potrzebne składniki do przygotowania shrubu:
- 1,5 szklanki umytych czarnych porzeczek
- 0,75 szklanki cukru
- 0,75 szklanki octu z czerwonego wina
oraz
- miska
- słoik
- drewniana łyżka
- sito szczegółowe
- folia plastikowa
Sposób przygotowania shrubu porzeczkowego:
Umieść porzeczki i cukier w misce. Rozgnieć owoce i dokładnie wymieszaj. Zakryj folią plastikową i umieść w lodówce na dwa dni. Odcedź przez sito do słoika i wymieszaj z octem. Dokładnie wstrząśnij i przechowuj w lodówce nawet przez okres roku.
Przepis na drink Pompier:
W szklance z lodem wymieszaj 90 ml wytrawnego wermutu oraz 15 ml shrubu z czarnej porzeczki. Dopełnij wodą gazowaną i delektuj się orzeźwiającym drinkiem w upalne południe 🙂