Sprawa wydaje się być prosta i szczerze mówiąc jest jeszcze bardziej prosta niż można by uważać. No bo w końcu co taki barman musi umieć robić? Oczywiście drinki. Poniżej kilka wskazówek jak zostać barmanem umiejącym przygotować przepyszne drinki i kompozycje znane na całym świecie.
1. Zainwestuj w sprzęt barmański, podstawowe narzędzia pracy takie jak szejker, szklanica łyżka, sitko i jiger. Możesz też wykorzystać to co masz w kuchni: słoik zamiast szejkera , dodatkowe wieczko z dziurkami w miejsce sitka czy kieliszek do wódki jako miarkę.
2. Obejrzyj poradniki video i naucz się podstawowych technik barmańskich.
3. Subskrybuj kanały z filmami o robieniu drinków.
4. Odwiedź renomowane bary i przypatruj się pracy barmanów. Podglądaj jakie sztuczki barowe wykorzystują w swojej pracy.
5. Zakup kilkugodzinne „spotkanie z barmanem”, niektóre firmy organizują takie wydarzenia.
6. Znajdź przepisy na drinki z wódką. To najtańszy alkohol i nie narazisz się na duże koszty. Zacznij od prostych koktajli takich jak Vodka Sour.
7. Z czasem wypróbuj kolejno przepisy na drinki z rumem, whisky, Martini itp.
8. Dowiedz się co oznaczają fachowe zwroty takie jak madlerowanie, infuzowanie czy miksologia molekularna.
9. Ćwicz, nie obawiaj się wymyślać i tworzyć własne przepisy.
Prawda że to proste? Prawie nie wychodząc z domu jesteś w stanie nauczyć się robić drinki i zaskakiwać swoich gości nowymi recepturami. Jeżeli jednak chcesz zarabiać pieniądze jako barman to niestety musisz sobie zdać sprawę, że powyższe wskazówki nie wystarczą. Barmanowi stojącemu za barem nie wystarczy do pracy znajomość receptur. Ma on kontakt z gośćmi dlatego musi poznać techniki psychologii ich obsługi, musi nauczyć się pracy zespołowej i radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Można by wyliczać jeszcze więcej, jednak wystarczy powiedzieć, że umiejętność robienia drinków to tylko kilka procent tego co naprawdę barman musi umieć aby stanąć za barem. Poniżej kilka wskazówek jak zostać barmanem zarabiającym naprawdę dobre pieniądze.
1. Nie ma co się oszukiwać, jeżeli nie zainwestujesz w siebie to będziesz tylko półproduktem – musisz iść na szkolenie barmańskie. Sprawdź, które placówki są rekomendowane przez pracujących barmanów.
2. Odwiedź szkołę. Sprawdź dokładnie oferowany materiał szkolenia, poznaj kadrę wykładowców i czas trwania szkolenia. Pamiętaj że od renomy placówki zależy to jaką pracę dostaniesz i jakie pieniądze będziesz zarabiać.
3. Dowiedz się na miejscu czy Twoje szkolenie może być finansowane z innych środków niż Twoje własne, np. z Urzędu Pracy.
4. Upewnij się czy szkoła oferuje dla swoich absolwentów konkretne oferty pracy, sprawdź renomę tych miejsc.
5. Nie ograniczaj się. Czasem praca pomocnika w dobrym miejscu jest lepsza niż pozycja barmana w podrzędnym.
6. Po ukończeniu szkolenia bierz udział we wszystkich dodatkowych zajęciach poszerzających wiedzę. Nie przestawaj pracować nad sobą.
7. Nie zapominaj że nic łatwo nie przychodzi, wytrwałość to klucz do sukcesu.