Drinki z WhiskyOld Fashioned - Przepis na Drink

Old Fashioned – Przepis na Drink

Old Fashioned to nazwa popularnego drinka na bazie whiskey jak również wyrażenie angielskie oznaczające tyle co „staromodny”. Znamienna to nazwa jako, że drink ten, w swojej podstawowej postaci, faktycznie jest napitkiem, o którym można bez przesady powiedzieć, że jest staroświecki. Najprostszą wersję koktajlu o nazwie Old Fashioned robi się z whiskey, skórki cytryny, cukru, wody oraz bitters.

Podstawowy przepis na tego drinka jest bardzo podobny do pierwszego w historii przepisu na koktajl, który opublikował amerykański periodyk The Balance and Columbian Repository w 1806 roku. Wspomniany najstarszy przepis był raczej ogólnikowy i brzmiał mniej więcej w ten sposób: „Koktajl to stymulujący likwor zrobiony z mocnego alkoholu dowolnego gatunku, cukru, wody i bitters”. Widać zatem, że przepis na bazowy Old Fashioned dosyć mocno trzyma się wytycznych z początku XIX wieku, jedynym odstępstwem jest tutaj dodatek skórki od cytryny. To jest też powód, dla którego drink ten ma taką a nie inną nazwę – jest najzwyczajniej w świecie staromodny. Co ciekawe zbitka Old Fashioned, kiedyś służyła do tworzenia nazw wielu, różnych drinków.

Old Fashioned – przepis na drinka

  • 60 ml amerykańskiej bourbon whiskey
  • 10 ml syropu cukrowego
  • 2 dashe angostury

Sposób przygotowania:
Zamieszaj wszystkie składniki łyżką barmańską w szklance powoli dodając kolejne kostki lodu. Jako dekoracji użyj wisienki koktajlowej i skórki z pomarańczy.

Gdy słowo koktajl rozszerzyło swoje pierwotne znaczenie i zaczęło być używane do określania wszelkich, najbardziej wymyślnych nawet mikstur alkoholowych, o koktajlach robionych w sposób opisany przez The Balance and Columbian Repository w 1806 roku zaczęto mówić, że są staromodne. Dlatego ongiś można się było spotkać z takimi nazwami jak Old Fashioned z Rumem, lub Old Fashioned z Ginem. Z czasem jednak drink robiony według najstarszego przepisu na koktajl na bazie whiskey stał się tak popularny, że zamiast mówić Old Fashioned z Whiskey zaczęto mówić po prostu Old Fashioned i tak już zostało. Współcześnie istnieje wiele odmian drinka zwanego Old Fashioned. Jedna z popularnych wariacji zawiera np. rozgniecioną kandyzowaną wiśnię i rozgnieciony plasterek pomarańczy. W niektórych barach do Old Fashioned dodaje się Sprite’a, co raczej nie jest zabiegiem szczególnie hołdującym starodawnej modzie. Zdarza się jednak, że z tym klasycznym drinkiem ludzie obchodzą się w jeszcze bardziej obcesowy sposób. Istnieje chociażby przepis według którego do zrobienia Old Fashioned używa się… syropu klonowego oraz burbona o aromacie bekonu. Po przeczytaniu czegoś takiego nie będzie już chyba specjalnie szokująco brzmiała informacja, że niektórzy do przyrządzenia swojego Old Fashioned zamiast wody używają piwa pszenicznego. W większości jednak wymyślne wariacje na temat wspomnianego klasycznego drinka przestają interesować ludzi niedługo po tym jak się pojawią. Niezmiennie popularny jest za to staromodny koktajl robiony według tradycyjnej receptury, której historia sięga 1806 roku.

 

https://youtu.be/pzf7Ptt9slQ

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
180,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: